"Teatr Ateneum wystartował z serwisem video na życzenie (VOD): www.vod.teatrateneum.pl. Wystarczy utworzyć konto, aby uzyskać dostęp do boleśnie aktualnych opowiadań Sławomira Mrożka w reż. Pawła Dangla" - napisała w informacji w czwartek przesłanej PAP specjalistka ds. public relations teatru Marzena Dąbrowska.

Reklama

Jak wyjaśniła, głównym bohaterem dziesięcioodcinkowej serii "Jak z Mrożka" jest Prezes.

"Niebawem na kanale VOD pojawią się również spektakle, wywiady i inne materiały audiowizualne teatru" - zapowiedziała Dąbrowska.

"+Jak z Mrożka+ to tytuł adaptacji serii wczesnych opowiadań Sławomira Mrożka z lat 1960-65, mało znanych, ale bardzo ciekawie komentujących współczesną rzeczywistość. Wszystko jest o Prezesie, dla Prezesa, przez Prezesa i dzięki Prezesowi. Prezes odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Padają m.in. takie pytania jak: czy warto być siostrzeńcem prezesa, co się stanie, kiedy prezes straci spodnie?" - czytamy w przesłanej informacji.

Przypomniano, że w latach 60. "cała Polska słuchała radiowego kabaretu +Wieczór przy mikrofonie+". "Występował w nim gwiazdor ówczesnej estrady Edward Dziewoński. I to właśnie dla niego, debiutujący wtedy Sławomir Mrożek pisze swoje krótkie opowiadania-monologi" - napisano.

"W tym roku mija 90. rocznica urodzin Mrożka. Postanowiliśmy więc razem z aktorami Teatru Ateneum, w ramach programu +Kultura w sieci+, przypomnieć ten, zapomniany już przez większość jego sympatyków, wycinek twórczości. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj niech śmieszy i ośmiesza. Drwiąc z ludzkiej głupoty, zaściankowej mentalności i kultu prezesa. Wszystko to w konwencji pamfletu, a nie paszkwilu. Jednym słowem: jak z Mrożka" - wyjaśnił reżyser cyklu Paweł Dangel, cytowany przez Teatr Ateneum.

Na cykl składają się następujące zainscenizowane czytania opowiadań Mrożka: odc. 1 "Wystawa" (obsada Magdalena Schejbal i Marian Opania), odc. 2 "Brutal" (obsada: Katarzyna Ucherska, Dariusz Wnuk i Wojciech Michalak), odc. 3 "Alfabeta" (obsada Wojciech Brzeziński i Marek Lewandowski), odc. 4 "Autorytet" (obsada Mateusz Łapka i Krzysztof Gosztyła), odc. 5 "Kultura na co dzień" (obsada Sylwia Zmitrowicz i Janusz Łagodziński), odc. 6 "Języki obce" (obsada Katarzyna Łochowska i Krzysztof Tyniec), odc. 7 "Punktualność" (obsada Dorota Nowakowska i Tadeusz Borowski), odc. 8 "Winda" (obsada Ewa Telega i Przemysław Bluszcz), odc. 9 "Tytani myśli" (obsada: Bartłomiej Nowosielski, Artur Janusiak i Tomasz Kozłowicz), oraz odc. 10 "Dąb" w wykonaniu Grzegorza Damięckiego.

Poinformowano, że "materiały audiowizualne, zamieszczone na kanale VOD, można zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej: www.vod.teatrateneum.pl", lecz uprzednio należy się zalogować.

"Seria +Jak z Mrożka+ dostępna jest za darmo. Spektakle repertuarowe będą biletowane" - wyjaśniono w przesłanej informacji