Jak poinformowała w środę Dominika Druch z Teatru Lalka, widzowie mogą obejrzeć wszystkie odcinki cyklu online na platformach Vimeo i YouTube oraz na stronie internetowej teatru.

Reklama

"Warszawa to miasto legend! Któż nie słyszał o straszliwym Bazyliszku, który czyhał w piwnicy na Starym Mieście albo o złotej kaczce? Któż nie zna cudownej syreny, która wciąż mieszka w Wiśle? Teatr Lalka zaprasza na cykl siedmiu najpiękniejszych warszawskich legend w wersji internetowej" - napisano na stronie teatru.

Wyjaśniono, że aktorzy przypomną "nasycone cudownością opowieści po części prawdziwe, po części zmyślone". "Ich autor, Artur Oppman, +dzięki prostocie i melodyjności języka uczynił bajkę dla dzieci swoistym dziełem sztuki+. Rodzime i bliskie sercu baśnie napisane są piękną polszczyzną. Pomogą dzieciom z klas podstawowych i ich nauczycielom zachwycić się językiem i sposobem narracji" - czytamy na stronie Teatru Lalka.

Odcinki cyklu dostępne są na następujących stronach: "Syrena" (https://youtu.be/XZRc46COrWs, https://vimeo.com/453106923), "Kościół Panny Marii" (https://youtu.be/ShTFyQavwWM, https://vimeo.com/461713407), "Bazyliszek" (https://vimeo.com/469341226), "Złota kaczka" (https://vimeo.com/469365765), "Biała dama" (https://vimeo.com/469372224 ), "Cudowny Chrystus u Fary" (https://vimeo.com/469360336) i "Zbójcy" (https://vimeo.com/469503790).

"Ponadto na naszym kanale vimeo znalazły się warsztaty z +Legend warszawskich+, w których aktorzy Teatru Lalka opowiadają o rekwizytach i lalkach użytych w przedstawieniach i pokazują jak samemu można zrobić postać teatralną" - napisała Druch.

Warsztaty obejrzeć można na stronie: https://vimeo.com/showcase/teatrlalka-legendy-warszawskie-warsztaty.

Autorami adaptacji cyklu "Legend warszawskich" Artura Oppmana ("Or-ota") są Jarosław Kilian i Aleksandra Rembowska. Scenografię i lalki zaprojektowała Martyna Kander. Twórcą muzyki i opracowania muzycznego jest Grzegorz Turnau. Za realizację obrazu odpowiada Ewa Krasucka.

W obsadzie "Syreny" występują: Bartosz Budny, Rafał Derkacz i Olga Ryl-Krystianowska. W obsadzie "Kościoła Panny Marii" - Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki. W "Bazyliszku" zobaczymy: Anetę Harasimczuk, Romana Holca i Wojciecha Słupińskiego. W obsadzie "Złotej kaczki" występują Agnieszka Mazurek i Tomasz Mazurek. W obsadzie "Białej damy" - Grzegorz Feluś i Mirosława Płońska-Bartsch. W obsadzie "Chrystusa Cudownego u Fary" zobaczymy Beatę Dudę-Perzynę i Andrzeja Perzynę. W obsadzie "Zbójców" występują Anna Porusiło-Dużyńska i Piotr Tworek.

Realizację cyklu opowieści dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".(PAP)