Poinformował o tym w środę w komunikacie dyrektor festiwalu i Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara. Festiwal najpierw był planowany na dni 21-28 listopada, później został przesunięty na termin od 5 do 12 grudnia.

Reklama

Pomimo naszych heroicznych działań w celu zorganizowania 7. Festiwalu Nowego Teatru w dobie pandemii, szczególnie po ogłoszeniu kolejnego zawieszenia działalności artystycznej z udziałem publiczności, zmuszeni jesteśmy odwołać tegoroczny FNT. Niestety, niemal wszystkie zaproszone teatry nie przyjęły zaproszenia na festiwal w grudniowym terminie” – napisał Nowara w komunikacie.

Wyraził jednocześnie zrozumienie dla tych decyzji, które „wynikają z obecnej sytuacji epidemicznej w kraju”.

Dodał też, że imprezy nie można zorganizować w innej formule, np. online. Jak wyjaśnił, spowodowane jest to wieloma czynnikami, w tym programowymi i finansowymi.

Dla naszego teatru, którego domeną jest organizacja festiwali, była to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką przyszło nam podjąć. Jednak zdrowie ludzi teatru oraz publiczności jest dla na najważniejsze” – zapewnił.

Przekazał podziękowania twórcom i menedżerom za podjęte działania na rzecz realizacji tegorocznej edycji festiwalu. Wyraził nadzieję, że „kiedy powrócimy już do normalności teatralnej, jeszcze nie raz spotkamy się w +Siemaszkowej+ podczas wydarzeń festiwalowych”.

Festiwal Nowego Teatru to dawne Rzeszowskie Spotkania Teatralne, czyli jedno z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce - po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1961 roku. W 2014 roku Spotkania zmieniły formułę na FNT, którego głównym elementem jest prezentacja spektakli konkursowych. Ponadto w programie imprezy znajduje się zwykle wiele innych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, m.in. wystawy, panele dyskusyjne, koncerty.