Jak wyjaśniono, "Teatr Polski w Warszawie przygotował tę płytę z myślą o dzieciach".

Reklama

"A że dorośli kiedyś byli dziećmi, to i oni mogą jej wysłuchać. Najlepiej wspólnie: rodzice z pociechami, dziadkowie z wnukami, nauczyciele z uczniami. Ci pierwsi, żeby przypomnieć sobie ulubione wiersze klasyków poezji dziecięcej; ci drudzy – żeby je poznać albo, jeśli już je słyszeli, utrwalić. W ten sposób, z pokolenia na pokolenie dokonuje się przekaz tradycji literackiej, która przez lata, a nawet wieki kształtowała nasze myślenie i nasz język" - napisano na stronie Teatru Polskiego.

Podkreślono, że "tę tradycję trzeba pielęgnować i odnawiać, mimo – a może właśnie dlatego, że współczesne media elektroniczne oferują dzieciom niezliczone atrakcje".

"Niczego nie ujmując filmom czy grom komputerowym, uważamy, że wiersze doskonale wypowiedziane przez aktorów otwierają wyobraźnię i uczą kultury słowa. Szczególnie, gdy wyszły spod pióra najwybitniejszych poetów – tych, którzy, specjalizowali się w poezji dziecięcej i tych, którzy uprawiali ją sporadycznie, ale pozostawili utwory nie do przecenienia. Otwórzcie ten skarbczyk – słuchajcie" - zaprasza dyrektor artystyczny Teatru Polskiego Janusz Majcherek, cytowany na stronie Teatru Polskiego.

Dwadzieścia sześć wierszy

Na płycie zawarto 68 minut nagrania. Wśród autorów 26 nagranych wierszy polskich poetów znalazły się utwory: Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Aleksandra Fredry, Jerzego Ficowskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Marii Konopnickiej, Ignacego Krasickiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Tadeusza Śliwiaka, Juliana Tuwima i Wiktora Woroszylskiego.

Wiersze przeczytali aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie: Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Katarzyna Herman, Ewa Makomaska, Katarzyna Strączek, Adam Cywka, Jakub Kordas, Paweł Krucz, Krzysztof Kwiatkowski, Maksymilian Rogacki, Jerzy Schejbal i Andrzej Seweryn.

Autorem scenariusza jest Janusz Majcherek. Za reżyserię odpowiada Andrzej Seweryn. Realizacja dźwięku i miks - Dawid Pietruszka. Projekt graficzny (ilustracje) - Karolina Witowska.

Nagrań dokonano w Studiu PRL w Warszawie.

Producentem i wydawcą płyty jest Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Można ją nabyć w kasie biletowej Teatru przy ul. Karasia 2.