"Ostatnio w mediach przetoczyła się fala bulwersujących publikacji na temat mobbingu, molestowania i przemocy w polskich teatrach. W kontaktach ze studentkami zorientowałam się, że to jest temat, który mocno je dotyka, a który jest ewidentnie nieprzepracowany. Zaczęłyśmy wspólnie analizować to zjawisko - zarówno od strony osobistych doświadczeń, jak i filmów (dokumentów i fabuł), które o +tych sprawach+ opowiadają" - wyjaśniła Magdalena Łazarkiewicz, cytowana w przesłanej PAP informacji.

Reklama

Zaznaczyła, że tekst Michała Telegi, który stał się rodzajem manifestu polskiej odmiany #MeToo, okazał się bardzo inspirującym materiałem do pracy nad spektaklem.

"Dzięki otwartości autora mogliśmy spróbować dopasować ten tekst do wrażliwości naszych studentek, które potraktowały go jako swój bardzo intymny, głęboko przeżyty głos w tym trudnym temacie" - podkreśliła reżyserka spektaklu.

Kto zagra?

Jak wyjaśniono, "przed pokazem premierowym odbędzie się spotkanie i rozmowa z twórcami, prowadzona przez Piotra Zdybała ze studia online AMA Film Academy". Wezmą w nim udział: Magdalena Łazarkiewicz, realizator obrazu Dariusz Pawelec, autor sztuki Michał Telega oraz studentki kierunku aktorskiego, które wzięły udział w spektaklu.

"W projekt zaangażowani byli również studenci kierunku operatorskiego (pod opieką artystyczną Dariusza Pawelca) oraz studenci kierunku realizacja dźwięku" - czytamy w informacji.

Występują: Monika Ćwiertnia-Gadzina, Paulina Plata, Natalia Tokarz i Olha Tsys.

Premiera online "Aktorek" - 18 marca o godz. 19 na platformie www.amalive.pl.

Magdalena Łazarkiewicz jest reżyserką filmową i teatralną, członkinią Polskiej Akademii Filmowej. Od 2011 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" w Warszawie.

"Słynie z intymnych, kameralnych obrazów, ukazujących z niuansami zawiłe relacje międzyludzkie, kobiecą psychikę i seksualność, ale także z prowokujących filmów na tematy społeczne i polityczne" - czytamy w przesłanej informacji.

Dariusz Pawelec jest realizatorem telewizyjnym, operatorem, reżyserem form dokumentalnych, a także reżyserem świateł w przedstawieniach teatralnych i operowych. Wykłada na kierunku operatorskim w AMA Film Academy.

AMA Film Academy w Krakowie to prywatna szkoła filmowa umożliwiająca zdobycie zawodu we wszystkich dziedzinach przemysłu filmowego.