"Plejada gwiazd i magiczna atmosfera wydarzenia muzycznego +Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek…+ według scenariusza i w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, który odbył się w Teatrze Polskim w Warszawie w 1993 r." - czytamy w zapowiedzi prezentacji online rejestracji koncertu.

Reklama

"Gdy niezapomniana aktorka Zofia Rysiówna zaintonowała wiersz Antoniego Słonimskiego +Elegia miasteczek żydowskich+, którego pierwszy wers posłużył za motto całego koncertu, już było wiadomo, że będzie to wieczór niezwykły i wzruszający" - napisano w informacji.

Przypomniano, że "w koncercie udział wzięli najwybitniejsi artyści scen teatralnych i estrady: Gołda Tencer (+Miasteczko Bełz+), Gabriela Kownacka, Grażyna Brodzińska, prof. Aleksander Bardini, Jerzy Trela, Marek Walczewski, Juliusz Berger (+Gdybym był bogaczem+)". "Był to koncert niepowtarzalny, pełen artystycznego uroku, ukazujący bogactwo polsko-żydowskiej tradycji, podczas którego można było usłyszeć poezję, m.in. Gebirtiga, Bialika oraz Wyspiańskiego" - napisano na Fb Teatru Żydowskiego.

"Według Szymona Szurmieja - narratora, tego niezapomnianego wieczoru: +kultura żydowska spleciona z kulturą polską w jeden nierozerwalny warkocz+" - podkreślono w informacji.

Archiwalny zapis koncertu udostępniony zostanie bezpłatnie 27 marca na Facebooku Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.