W pierwszej części koncertu usłyszymy wybrane fragmenty musicalu "Piloci", poświęconego II wojnie światowej, w wersji koncertowej w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego ROMA. W drugiej części wystąpi natomiast Orkiestra Symfoniczna INSO Lwowskiej Filharmonii Narodowej. "Na scenie publika zobaczy 60 krzeseł, tyle muzyków orkiestry zwykle wchodzi na scenę, ale tylko 22 z nich będą zajęte. Męska część orkiestry broni Ukrainy na wojnie" - poinformowano. Dyrygentem będzie Yaroslav Shemet, ukraiński dyrygent młodego pokolenia.

Reklama

"Ten bolesny performance przypomina nam największe wyzwanie, które spotkało współczesną Ukrainę" – mówi organizator wydarzenia Iryna Kowalczuk, cytowana w informacji przesłanej PAP. "Puste krzesła, na których zwykle siedzą muzycy mężczyźni, symbolizują ból każdej Ukrainki, która czeka na męża, czeka, kiedy wróci z wojny" - zaznaczyła.

Podczas koncertu śpiewaczka i Artystka Ludowa Ukrainy Tina Karol wykona hymn Ukrainy.

Muzyka bliska Ukraińcom

"We wszystkich czasach naszej historii muzyka była bliska Ukraińcom, dając siłę i prowadząc do przodu. Teraz, gdy Rosja prowadzi barbarzyńską wojnę wobec Ukrainy, nasza muzyka jest z nami. Leczy i pomaga przetrwać w trudnej chwili. Tym koncertem chcemy również podziękować Polsce i Polakom za wsparcie. Za niesamowite ciepło, jakie czuje tutaj każdy Ukrainiec" – powiedział Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, cytowany w przesłanej informacji.

Reklama

Przekazano także, że "dla tych, którzy nie mogą przyjść na koncert, istnieje możliwość obejrzenia wydarzenia online i przekazania darowizny na cele charytatywne na rzecz Help Ukraine Center – największego centrum logistycznego pomocy humanitarnej".

Patronat honorowy nad koncertem objęła Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Współorganizatorami wydarzenia są: Teatr Muzyczny ROMA, Lwowska Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna oraz Fundacja For Art.

Początek koncertu - o godz. 19 w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie.