W produkcję zaangażowany jest syn polskiego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana - Andrzej.

Byłem wstrząśnięty siłą wyrazu głównego bohatera, a jednocześnie poruszony reakcją widowni, wybitnych ludzi ze świata Broadwayu. Oni wszyscy po prostu płakali. Moim zdaniem w obecnej sytuacji, wojny na Ukrainie, to przedstawienie jest światu potrzebne” – powiedział PAP Andrzej Szpilman.

Reklama

Produkcja powstaje na kanwie pamiętników Szpilmana. Adaptacji i reżyserii podjęła się Emily Mann. W roli głównej Santino Fontana słynny amerykański aktor z Broadwayu.

„+Pianista+ jest najważniejszą opowieścią, którą kiedykolwiek powierzono mi jako człowiekowi teatru” – oceniła Mann.

Pianista opowiada przejmującą, prawdziwą historię Władysława Szpilmana, który przeżył okupację Warszawie w czasie II wojny światowej. Przed wojną Szpilman - uznany pianista i kompozytor - wiedzie szczęśliwe życie. Gdy Niemcy najeżdżają na Polskę, życie Szpilmana i jego rodziny rozpada się, w miarę jak naziści zacieśniają pętlę wokół Warszawy. W końcu Szpilman zostaje sam, jego rodzina trafia do niemieckich obozów zagłady. Dzięki muzyce zachowuje nadzieję i siłę by walczyć o przeżycie” – podkreślają producenci.

Reklama

Zapowiadają, że po raz pierwszy w teatrze zostanie wykorzystany bogaty system dźwiękowy wzbogacony o technologię Atmos Dolby Surround Sound. Pozwala ona na uzyskanie wyjątkowych efektów dźwięku przestrzennego.

W rolę pianisty wciela się Santino Fontana, aktor teatralny, reżyser i kompozytor. W 2019 roku zdobył m.i. nagrodę Tony za rolę w sztuce "Tootsie", a także nagrody Drama Desk i Outer Critics Circle. W Polsce znany jest m.in. z oryginalnej wersji „Krainy lodu” Disneya, gdzie dubbinguje postać księcia Hansa. Wystąpił w takich serialach jak „Bananowy doktor”, „Siostra Jackie” i „Żona idealna”.

Według pamiętników Szpilmana Roman Polański nakręcił uhonorowany licznymi nagrodami, w tym trzema Oscarami, film „Pianista”.