Krzysztof Rau był dyrektorem Białostockiego Teatru Lalek (BTL), Teatru "Lalka" w Warszawie, Teatru Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej oraz prywatnego Teatru 3/4-Zusno, a także założycielem i wieloletnim dziekanem Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku - filii warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (dziś Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku).

Reklama

"Krzysztof Rau kierował białostocką sceną lalkową dwadzieścia jeden lat (1969–90). Przez ten czas wypracował prawdziwą renomę Białostockiego Teatru Lalek. Zainicjował Scenę dla Dorosłych (1972) oraz Scenę Propozycji Aktorskich (1976), stworzył Ogólnopolski Konkurs Solistów Teatru Lalek (1972, 1973, 1975) przekształcony potem w Międzynarodowy Konkurs Solistów Lalkarzy (1977, 1980), powołał do życia Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Lalek (1984, 1984, 1989) i był współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego (od 1978)" - napisano. "Przeprowadził budowę gmachu dla Białostockiego Teatru Lalek - pierwszego w Polsce profesjonalnego budynku stworzonego z myślą o potrzebach sceny lalkowej" - podkreślono we wpisie.

Przypomniano, że "w samym BTL-u Krzysztof Rau wyreżyserował ponad trzydzieści spektakli, pośród których największymi sukcesami okazały się: +Tymoteusz Rymcimci+ Jana Wilkowskiego (1972), +Wesołe Koguciki+ Atanasa Moczurowa (1972), +Kartoteka+ Tadeusza Różewicza (1972), +Sześć małych pingwinów+ Borisa Apriłowa (1978) i +Nim zapieje trzeci kur+ Wasilija Szukszyna (1983)".

Przypomniano, że "+Kartoteką+ ze scenografią Wiesława Jurkowskiego, uznawaną za jedną z najciekawszych realizacji dramatu Różewicza zainaugurował działalność Sceny dla Dorosłych, która do dziś stanowi ważną część programową Białostockiego Teatru Lalek".

Krzysztof Wiesław Rau urodził się 1 lipca 1937 r. w Pułtusku. Szkołę podstawową ukończył w Bydgoszczy, gdzie rozpoczął również naukę w Liceum Ogólnokształcącym TPD - przerwaną w 1952 r. z powodu aresztowania go za prowadzenie podziemnego harcerstwa. Po kilkumiesięcznym pobycie w areszcie kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie w 1955 r. zdał maturę. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z których zrezygnował i w 1959 r. dołączył do ekipy Teatru Lalki i Aktora "Marcinek" w Poznaniu, w którym kształcił się w sztuce lalkarskiej.

Reklama

Droga zawodowa

W 1962 r. złożył eksternistyczny egzamin na aktora lalkarza, a w 1968 r. skończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i otrzymał uprawnienia reżyserskie.

Reklama

W sezonie 1960/61 został współpracownikiem gdańskiego Teatru Miniatura. W 1961 r. do współpracy z białostockim "Świerszczem" zaprosiła go Joanna Piekarska, kierująca wówczas tą sceną. Tam Rau stawiał swoje pierwsze kroki w dziedzinie reżyserii i dramatopisarstwa. Kilkukrotnie pełnił również obowiązki kierownika literackiego. W 1969 r. został dyrektorem i kierownikiem artystycznym tego teatru (przemianowanego później na BTL).

Aktywnie działał na rzecz środowiska lalkarskiego. Przez wiele lat uczestniczył w pracach SPATIF-ZASP, w październiku 1989 r. był przewodniczącym Komisji Zjazdowej 42. Nadzwyczajnego Zjazdu ZASP, przełomowego pod tym względem, że doszło na nim do połączenia - rozbitego dotychczas - środowiska ZASP, Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA, ASSITEJ, Narodowej Rady Kultury, Sejmowej Rady Kultury i Komisji Kultury KC PZPR, a także Komitetu Nagród Państwowych. Podejmował również liczne działania społeczne na Białostocczyźnie.

Był wielokrotnie odznaczany: w 2011 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1998 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1986 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1976 r. Złotym Krzyżem Zasługi. W 2010 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zdobył szereg nagród i wyróżnień teatralnych, m.in.: w 2011 r. przyznano mu Henryka - nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich, w 1997 r. jako reżyser otrzymał nagrodę dla najlepszego przedstawienia na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych "Spectaculo Interesse" w Ostrawie za spektakl "Gianni, Jan, Johan, John…" zrealizowany w Teatrze 3/4-Zusno, w 1996 r. otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii teatr, a w 1995 r. nagrodę za najwartościowsze przedstawienie na XXX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie (dla Teatru 3/4-Zusno za spektakl "Gianni, Jan, Johan, John, Juan, Ivan, Jean…").

Krzysztof Rau zmarł w środę nad ranem. Miał 85 lat.