Ekspozycja zorganizowana jest z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina wspólnie z Portem Lotniczym i Czeskim Centrum.

"Od dawna staram się wyobrazić sobie, jak to wyglądało, kiedy Fryderyk Chopin w latach 1829, 1830, 1835 i 1836 przebywał w Czechach. Zarazem próbuję wyobrazić sobie Chopina w naszych współczesnych realiach... Porównanie tych dwóch tak absurdalnych wyobrażeń sprowokowało mnie do plastycznego przedstawienia tej fikcji. W ten sposób powstała kolekcja, można powiedzieć ironicznych rysunków, z których obecnie prezentuję mały wybór. Zapraszamy zatem do obejrzenia wystawy pokazującej, co nie zdarza się często, wielkiego Chopina z przymrużeniem oka, na wesoło czy wręcz ironicznie" - mówi o swojej wystawie Klapper.

Czech podkreśla, że "zdaje sobie sprawę z pewnego zuchwalstwa, którego się dopuszcza, robiąc sobie >kpinki< z podziwianego i kochanego kompozytora, co więcej już dawno nieżyjącego, który nie może się w żaden sposób bronić".

"Ale przecież wiemy, że sam Chopin chętnie robił sobie żarty z niektórych wybitnych muzyków i z powodzeniem ich naśladował na wieczornych spotkaniach w kręgu swych przyjaciół i znajomych. Jak poświadczają jemu współcześni, chętnie robił sobie także żarciki z czeskiego kompozytora Antonina Rejchy, profesora Konserwatorium Muzycznego w Paryżu. Dlatego wierzę, że wielki Fryderyk, tam gdzieś na swojej chmurce w muzycznym niebie, pobłażliwym uśmiechem skwituje moje zuchwalstwo" - ocenia Osvald Klapper.

Wystawa jego na Okęciu będzie czynna do 22 marca.


Klapper jest współzałożycielem czeskiego Towarzystwa Fryderyka Chopina (zał. 1959), którego jest obecnie wiceprezesem. Przez pięćdziesiąt lat jako artysta plastyk uczestniczył we wszystkich przedsięwzięciach Towarzystwa, m.in. w organizowaniu festiwali chopinowskich, międzynarodowych konkursów pianistycznych i wystaw o tematyce chopinowskiej. Za wieloletnią działalność został odznaczony medalem za zasługi dla kultury polskiej i Odznaką Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Urodzony w 1930 roku w Czechosłowacji w Opawie, studiował malarstwo i grafikę w Wyższej Szkole Wzornictwa Przemysłowego i Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Miał wiele indywidualnych wystaw w Czechach: w Pradze, Mariańskich Łaźniach, Karlowych Warach i Kladnie. Wystawiał swoje prace także w Polsce, Francji, Austrii i w Argentynie.