Przedstawienie w Teatrze Politeama Greco przygotował i wyreżyserował ksiądz Giuseppe Spedicato, proboszcz parafii z pobliskiej miejscowości Novoli. Do współpracy zaprosił grupę teatralną św. Franciszka z Asyżu składającą się głównie z młodych działaczy włoskiej Akcji Katolickiej. Aktorzy wystawiali już m.in. musical o Matce Teresie z Kalkuty oraz o świętych Franciszku i Klarze z Asyżu. Ich misję ewangelizowania przez teatr chwalił sam Benedykt XVI, który obejrzał jeden ze spektakli.

Przeczytaj przesłanie Jana Pawła II w kolekcji "Księgi Myśli i Wiary" >

Muzykę do papieskiego musicalu przygotował chrześcijański zespół Lev Effatha we współpracy ze studiem Village Records, zaś choreografię opracowała Romina de Santis z Międzynarodowej Akademii Baletowej. Nad opowieścią o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II artyści pracowali dwa lata. Dwuaktowy spektakl najpierw pokazuje młodość Karola Wojtyły w otoczeniu rówieśników, potem przedstawia jego życie w realiach komunistycznego państwa: naukę w seminarium, święcenia kapłańskie, otrzymanie sakry biskupiej, a następnie godności kardynalskiej. Wśród postaci pojawiających się na deskach teatru są m.in. kardynał Adam Sapieha, prymas Stefan Wyszyński, długoletni asystent kościelny "Tygodnika Powszechnego" ksiądz Andrzej Bardecki, kardynał Joseph Ratzinger, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Agostino Casaroli, przewodniczący Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jaser Arafat oraz Ali Agca, który w 1981 r. strzelał do Jana Pawała II na placu św. Piotra.

Według księdza Spedicato najbardziej wzruszające sceny musicalu to przypomnienie Światowych Dni Młodzieży, gdy papież niezwykle przejmująco rozmawiał z młodymi pielgrzymami oraz scena jego śmierci. "To nie jest biografia, to coś na kształt fotografii wielkiego papieża, który zmienił historię świata i pozostawił w naszych sercach ślad nie do zatarcia" - tak spektakl określił arcybiskup Lecce Cosmo Francesco Ruppi.

Musical zostanie ponownie wystawiony w Teatrze Antoniano w Lecce 4 października.

Zobacz "Księgi Myśli i Wiary" - kolekcję z tekstami Jana Pawła II >