>>> Zobacz najlepsze zdjęcia World Press Photo

Reklama

Międzynarodowe jury po raz pierwszy w historii World Press Photo dopuściło do udziału w konkursie prace amatorskie oraz kadry z filmów video, które ukazywały się w prasie. Wyróżnienie specjalne zdobyło zdjęcie wykonane telefonem komórkowym w trakcie zamieszek w Teheranie po wyborach prezydenckich. Przedstawia ono zakrwawioną twarz Nedy - śmiertelnie ranionej młodej kobiety. Kadr z krótkiego filmu opublikował serwis YouTube.

Liczba nadsyłanych prac na konkurs rośnie z każdym rokiem. W tym roku zgłoszono 101 960 zdjęć, jest to rekordowa liczba zgłoszeń w całej historii World Press Photo. Z tej liczby wybrano prace 5847 fotografów ze 128 krajów. Najwięcej nagród w tym roku zdobyli Włosi i Amerykanie. W gronie zwycięzców zabrakło tym razem Polaków.

Główną nagrodę otrzymał włoski fotoreporter - Pietro Masturzo za zdjęcie wykonane 24 czerwca 2009 roku. Fotografia przedstawia kobiety na dachach domów w Teheranie, protestujące przeciw wynikom wyborów prezydenckich w Iranie. Przewodnicząca jury Ayperi Karabuda Ecer powiedziała: "Zdjęcie ukazuje początek czegoś, początek dużej historii. Dodaje impuls do poszukiwania informacji. Porusza wizualnie i emocjonalnie, zakochałam się w nim natychmiast".

Ekspozycję - składającą się z 63 paneli obejmujących 168 fotografii - będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Centrum Handlowego Złote Tarasy (poniedziałek-sobota: 9:00-22:00, niedziela: 9:00-21:00). Wstęp wolny!

Sponsorzy globalni wystawy: Canon,TNT
Sponsor główny wystawy World Press Photo 2010 w Warszawie: CH Złote Tarasy

Patronat medialny: TVP Warszawa, Interia, Dziennik Gazeta Prawna, Świat Elit, Mediarun, Radio WAWA, Media Spot, Multikino

Organizator: EK Pictures