1 LIPCA. SZWAJCARIA (Montreux)(1-15) Montreux Jazz Festival

Jeden z najważniejszych festiwali muzycznych na świecie. W tym roku można będzie usłyszeć i zobaczyć wielu znakomitych artystów. Szczególnie godni polecenia są Amon Tobin, Robert Plant, Jimmy Page, Massive Attack, Herbie Hancock, Murcof, Erik Truffaz, Kid Koala, Dj Q-Bert, Dani Siciliano, Bugz in the Attic i Diana Krall.

2 LIPCA. WŁOCHY (Matera)(2) Festa della Madonna Bruna [www.viaggioadagio.it/la-festa-della-madonna-bruna]

Urokliwe miasteczko we włoskim regionie Basilicata 2 lipca hucznie obchodzi święto Matki Boskiej Śniadej. Barwna procesja w kostiumach mnichów i rycerzy oraz pokaz sztucznych ogni zapadną nam na długo w pamięć.

3 LIPCA. SZWECJA (Malmö)(3/5/6) Accelerator Festival [www.luger.se/accelerator]

Skandynawski festiwal rockowy. W tym roku zagrają m.in. Atmosphere, Josephine Foster, The Raconteurs.

4 LIPCA. BELGIA (Bruksela)(4) Ommegang Pageant

Barwny średniowieczny festiwal odbywa się rokrocznie na brukselskim Grand Place. Pierwszy raz odbył się w 1359 roku.

5 LIPCA. WŁOCHY (Sedilo, Sardynia)(5-7) S'Ardia di San Constantino

Wyścig konny po wąskich uliczkach starego miasteczka Sedilo na słonecznej Sardynii.

6 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Lichfield)(6-16) Lichfield Festival [www.lichfieldfestival.org]

Obchodzący w tym roku 25-lecie istnienia, festiwal w Lichfield oferuje ciekawe warsztaty, bogaty program filmowy i teatralny, m.in. sztuki Shakespeare'a grane pod gołym niebem.

7 LIPCA. WŁOCHY (Perugia)(7-16) Umbria Jazz Festival [www.umbriajazz.com]

Festiwal jazzowy w Perugii. Od 1973 roku przyciąga sławy muzyczne pokroju Dizzy'ego Gillespie, Sama Riversa czy Herbiego Hanckoka.

Festiwal w Awinionie to święto teatru Dominic Favre /Reuters
8 LIPCA. FRANCJA (Awinion)(8-27) Festiwal w Awinionie [www.festival-avignon.com]


Festiwal w Awinionie jest wciąż, obok Edynburga, największym spotkaniem teatralnym Europy.


9 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Burngreare, Sheffield)(9) Abbeyfield Park Multicultural Festival

Zion Train wystąpi w Appeyfield Park Dominic Favre /Forum
Spotkanie artystów z wielu kultur zapewni z pewnością dużą dawkę wrażeń. W tym roku zagrają m.in. Zion Train, Bison and Poke oraz w ramach Bhangra Showcase, Dhol Drummers i Manak-E.
10 LIPCA. CHORWACJA (Dubrownik)(10 lipica - 25 sierpnia) Dubrovnik Summer Festival [www.dubrovnik-festival.hr]
Festiwal letni w Dubrowniku Dominic Favre /Reuters


W barokowo-renesansowej atmosferze Dubrownika już ponad pół wieku odbywają się liczne przedstawienia teatralne i plenerowe koncerty muzyki klasycznej. Historia festiwalu to też nazwiska artystów, takich jak: Monserrat Caballe, Duke Ellington i Dizzy Gillespie.11 LIPCA. CHORWACJA (Solin)(11-12) Ethnoambient Salona [www.ethnoambient.net]

Festiwal muzyki etnicznej z różnych stron świata.

12 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Wiltshire)(12 lipca-10 sierpnia) Larmer Tree Festival [www.larmertreefestival.com]
Na Larmer Tree wystąpi Babyhead Dominic Favre


W niezwykle urokliwych wiktoriańskich ogrodach festiwal Larmer Tree łączy w sobie takie gatunki muzyczne jak folk, muzyka świata, reggae i roots and blues. Do tego jedzenie i picie z całego świata, wszystko w ramach jednego biletu.

13 LIPCA. BELGIA (Dour)(13-16) Dour Festival [www.dourfestival.be]

Na terenie starej kopalni koło wioski Dour przy granicy z Francją już po raz kolejny odbywa się festiwal skupiający blisko 130 tys. fanów nowych brzmień i muzyki elektronicznej. W tym roku usłyszeć będzie można m.in. Anthony'ego Rothera, Jackson and his computer band (live act), set dj-ski Miss Kittin, housowo - drum'n'basową mieszankę w wykonaniu duetów Roni Size & Dynamite MC oraz Dillinja & Lemon D, Fingathing, Hexstatic dj & visual, T.Raumschmiere (live act) oraz Derrick May.

Słynny festiwal surferów Wakestock Dominic Favre14 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Abersoch Bay)(14-15) Wakestock [www.wakestock.co.uk]

Surferzy też mają swój festiwal! Zagrają dla nich Carl Cox, Freestylers, Adam Freeland, Dj Yoda, Mr. Thing i Feeder.

15 LIPCA. WŁOCHY (Wenecja)(15-16) Festa del Redentore [www.comune.venezia.it/turismo/feste/redentore]

Noc ogni sztucznych i parada 2 tysięcy weneckich łodzi kończą dwudniowe święto upamiętniające koniec plagi z 1576 roku, która zabiła 50 tysięcy miszkańców miasta.

16 LIPCA. SZWAJCARIA (Engelberg)(16-23) Iceripper Snowboard Camp [www.iceripper.com]

Chcesz pojeździć na snowboardzie w środku lata? Wybierz się na 7-dniowy obóz Iceripper. Położony na lodowcu Titlis w Engelbergu, w centralnej części Szwajcarii, zapewnia świetne trasy, a w jednym pakiecie wraz z dostępem do nowoczesnego sprzętu i stałej opieki trenerów na rozgrzanie zmysłów pozwala hotelowa sauna.

17 LIPCA. IRLANDIA (Galway)(17-30) Galway Arts Festival [www.galwayartsfestival.com]

Położone w zachodniej Irlandii miasteczko Galway od dawna uważane było za centrum kultury. Średniowieczne uliczki, place i kanały z wodnymi taksówkami zapewniają niezwykłe otoczenie dla trwającego dwa tygodnie festiwalu sztuki i kultury irlandzkiej.

18 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Inverary) Inverary Traditional Highland Games [www.inveraray-games.co.uk]

Pokazy tradycyjnych szkockich sportów odbywają się już blisko 160 lat. Upamiętniają wydarzenie z 1563 roku, gdy szkocka królowa Maria Stuart w czasie wizyty u przyrodniej siostry, księżnej Argyll przyglądała się popisom atletycznym młodych mężczyzn.

19 LIPCA. FRANCJA (Nicea)(19-26) Nice Jazz Festival [www.nicejazzfest.com]

Jazz i okolice najwyższych lotów. W tym roku pojawią się m.in. Erykah Badu, Roy Hargrove Quintet, Roy Ayers, Juanes, Cesaria Evora, George Clinton, Suzanne Vega i Marcus Miller.

20 LIPCA. HISZPANIA (Benicassim) (20-23) Benicassim Festival [www.fiberfib.com]

Impreza na plaży w ognistym stylu. W tym roku swoją obecność potwierdzili: Franz Ferdinand, Depeche Mode, Morrissey, Pixies, Placebo, The Strokes, Scissor Sisters, Echo and the Bunnymen oraz Madness.

21 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Kirkcudbright)(21-22) The Wickerman Festival [www.thewickermanfestival.co.uk]

Festwial stworzony przez fanów, mającego dziś status filmu kultowego brytyjskiego horroru z 1973 roku - "The Wickerman". W przeciwieństwie do okrutnego filmu festiwal ma rodzinną atmosferę, w której świetnie odnajdą się zwolennicy tradycyjnego jadła i dobrej muzyki. Festiwal zawsze kończy się spaleniem 10-metrowej, drewnianej kukły Wickermana.

22 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Londyn)(22-23) Lovebox [www.volvicloveboxweekender.com]

Londyński festiwal muzyki klubowej; na 7 scenach w miejskim klimacie odtworzono atmosferę ogromnych festiwali, np. jak Glastobury. W tym roku na Lovebox zagrają Coldcut, Dj Marky, Gilles Peterson, Groove Armada, Jamie Lidell, Jamiroquai oraz Layo & Bushwaka.

23 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Edinburgh)(23) Future Cinema [www.futureshorts.com]

W ramach trwającego w wakacje festiwalu teatralnego w Edynburgu, zaplanowano pokaz filmów młodych i nieznanych jeszcze reżyserów z całego świata, idealnie łączący kino z teatrem i kabaretem. Pokazy odbywać się będą w gotyckich wnętrzach zamku, wokół którego zbudowano instalacje artystów uczestniączących w festiwalu.

24 LIPCA. BELGIA (Tervuren)(24-30) Flanders Ethno [www.flandersethno.be]

70 grup i artystów zagra dla 75 tys. fanów muzyki folkowej w największym tego typu festiwalu w Europie.

25 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Chesterfield)(25) Chesterfield Medieval Market [www.visitchesterfield.info]

Średniowieczny targ i pokazy rycerskie w sercu Wielkiej Brytanii. Pokazy klaunów i wszelakich sztukmistrzów zapewnią rozrywkę dla całej rodziny.

26 LIPCA. FRANCJA (Poitires)(26) Summer at the cinema [www.tourisme-poitiers.fr]

Letnie kino pod chmurką w pięknym francuskim Poitiers. Szczególnie dużo pokazów dla dzieci, w tym filmy anime z Japonii.

Parada na zeszłorocznym Sfinksie Dominic Favre
27 LIPCA. BELGIA (Antwerpia)(27-30) Sfinks Festival [www.sfinks.be]

Dla ludzi w każdym wieku, rodzin z dziećmi i tych żądnych poznania muzyki z różnych zakątków świata. Sfinks to festiwal, który przez 31 lat przyciągał zespoły i wyknonawców, takich jak: Youssou N'Dour, Sun Ra Orkestra, Gilberto Gil, Nusrat Fateh, Femi Kuti i Goran Bregovic.


Artyści ze Sri Lanki na WOMAD Dominic Favre /Reuters
28 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Rivermead)(28-30) WOMAD: World of Music, Arts and Dance [www.womad.org]

WOMAD oznacza muzykę, sztuki piękne i taniec z całego świata. Tegoroczna edycja festiwalu skupi 70 artystów, m.in. Anoushka Shankar, Batacuda Sound Machine, Coldcut, Dj Patife, Diana Hamilton, Gotan Project, a nawet Kapela ze Wsi Warszawa.

29 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Londyn)(29-30) Ben and Jerry's Sundee [www.benjerry.co.uk/sundae]

Pyszne lody w nieograniczonej ilości i najlepsza muzyka na żywo! Czegóż więcej pragnąć w gorący dzień? Festiwal sponsorowany przez producenta zimnych pyszności tylko w Londynie. A do tego Badly Drawn Boy, Echo and the Bunnymen, Jose Gonzales i Roland Shanks

30 LIPCA. NIEMCY (Frankfurt)(30) Formuła 1 (wyścig) [www.formula1.com]

Dla spragnionych mocnych wrażeń i ryku silników, tor we Frankfurcie sceną dla najszybszych samochodów świata!

31 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Preston) Caribbean Festival [www.visitpreston.com]

Koniec lipca na Karaibach? Czemu nie bliżej, w brytyjskim Preston. Muzyka etniczna, gorąca atmosfera i kolorowe parady. Festiwal wyspiarskiej kultury co roku przyciąga 20 tys. ludzi.----------------------------------------------------------------------------


1 SIERPNIA. WIELKA BRYTANIA (Egton Bridge)(1) Heaviest Gooseberry Show

Sierpień rozpocząć można Festiwalem na cześć agrestu. Największych okazów owoca z tego kolczastego krzaka poszukuje się już od 200 lat. Każdy powód jest dobry by świętować.

2 SIERPNIA. SZWAJCARIA (Locarno)(2-12) Festival Internazionale del Film Locarno [www.pardo.ch]

W tym roku już po raz kolejny zbierze się jury festiwalu w szwajcarskim Locarno by oceniać najlepsze europejskie produkcje filmowe. Festiwal w Locarno odbywa się od roku 1946 i jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez filmowych na świecie.

3 SIERPNIA. NIEMCY (Wacken)(3-5) Wacken Open Air Festival [www.wacken.com] [9,l]

Ciężkie brzmienia i niezwykła atmosfera czeka gości festiwalu muzyki rockowej w Wacken. W tegorocznej edycji uczestniczą takie zespoły jak Whitesnake, Motörhead, Scorpions, Soulfly, Carnivore, Arch Enemy.

4 SIERPNIA. WIELKA BRYTANIA (Eastnor Castle)(4-6) The Big Chill [www.bigchill.net]

Od 12 lat na Wielki Chłód przybywają fani muzyki klubowej i niesamowitych widoków górskiej okolicy brytyjskiego Herefordshire. Zagrają m.in. A Man Called Adam, Aim, Amadou and Mariam, Bugz In The Attic, Coldcut,Future World Funk, Marc Mac (4 Hero), Nightmares on Wax Sound System, Norman Jay, Ojos de Brujo, Quantic, Francois K, Mr Scruff.

5 SIERPNIA. FRANCJA (Annecy)(5) Annecy Lake Fête [www.ville-annecy.fr]

Na jedną sierpniową sobotę cały splendor i piękno jeziora we francuskim Annecy stają się tematem spektakularnego festiwalu Fête du Lac, czyli Święta Jeziora. Festiwalowe koncerty są jedynie wstępem i rozgrzewką przed kulminacjnym pokazem sztucznych ogni wybuchających w takt muzyki niesionej daleko po tafli jeziora.

6 SIERPNIA. WIELKA BRYTANIA (Edynburg)(6 - 28) Festiwal Teatralny [www.edfringe.com]
Ewolucje na festiwalu w Edynburgu Dominic Favre


Na słynny festiwal teatralny, więcej - festiwal festiwali - do Edynburga zjeżdzają miłośnicy teatru z całego świata. W tym roku odbywa się on po raz 60. Nie zabraknie też Polaków; w Edynburgu od lat goszczą zresztą najlepsi: Grotowski, Kantor, Szajna, Wajda.

7 SIERPNIA. WIELKA BRYTANIA (Oxford)(7) Jazz in the Park

Każdego sierpnia w w oxfordzkim parku odbywają się koncerty jazzowe. Muzyka na żywo, stragany z jadłem, bary i kawiarnie na powietrzu. Przyjemny dzień na powietrzu zabawa dla całej rodziny.

8 SIERPNIA. WłOCHY (Marghera)(8-20) Marghera Smmer Village [www.villagestate.it]

Letnia Wioska tradycyjnie wpisuje się w kalendarz imprez kluturalnych włoskiego regionu Vento. Przez prawie dwa tygodnie codziennie organizowane są otwarte dla wszystkich mieszkańców i turystów przyjęcia, koncerty, muzyka jazzowa, reggae i sztuka z różnych zakątków świata.

9 SIERPNIA. WĘGRY (Budapeszt)(9) Sziget Festival [www.szigetfestival.com]

Jeden z najważniejszych festiwali współczesnej muzyki. Wśród dziesiątków wykonawców m.in. FranzFerdinand, Ministry, Placebo, Radiohead, Rasmus, ScissorSisters, Femi Kuti, Natacha Atlas,Robert Plant & The Strange Sensation, Zakopower.

10 SIERPNIA. IRLANDIA (Killorglin)(10-12) Puck Fair [www.puckfair.ie]

Killorglin to miasto słynące z jarmarków rozstawianych w czasie Puck Fair. Historia targu wywodzi się z legendy o capie, przywódcy kóz (Puck) który odłączył się od stada by szybko wrócić do miasta i ostrzec jego mieszkańców przed nadchodzącymi wrogami. Do dziś świętuje się w jego imię zarabiając przy tym niezłe sumy. Ocenia się że wystawiane towary warte są prawie 6 milionów funtów.

11 SIERPNIA. CZECHY (Tabor)(11-12) Love Planet Festival [www.loveplanet.cz]

Na muzycznej Planecie Miłości u naszych południowych sąsiadów wylądują w tym roku m.in. Body Count feat. Ice T, Clou, Dave Seamen, Franz Ferdinand, Hooverphonic, I am X, Loonaloop, Ministry, Pet Shop Boys, Satoshi Tomiie i Rasmus.

12 SIERPNIA. BELGIA (Bredene)(12) Afro-Caribbean Festival Dahlidae [www.dahliade.be]

Belgowie świętują razem z imigrantami z Afryki i Karaibów. Belgijskie Bredene na jeden dzień zamienia się w centrum kolorowego festiwalu muzyki i tańca z odległych stron świata.

13 SIERPNIA. WŁOCHY (Massa Marittima)(13) Balestro del Girifalco [www.massamarittima.info/folklore/balestro.htm]

W maleńkim Massa Marittima co roku odbywa się konkurs kuszniczy w którym o laur zwycięstwa walczą ze sobą dzielnice miasta. Punktem kulminacyjnym konkursu jest próba ustrzelenia mechanicznego sokoła. Wszystkiemu towarzyszy prawdziwa orgia smaków: napoje i wszelakie specjały lokalnej kuchni serwowane są do późnej nocy.

14 SIERPNIA. HISZPANIA (Puente Genil)(14) Fosforito Flamenco Song Festival [www.deflamenco.com]

Festiwal flamenco odbywa się na zakończenie trwającej tydzień fiesty w andaluzyjskim miasteczku Puente Genil.

15 SIERPNIA. FRANCJA (Cannes)(15) Festival d`Art Pyrotechnique [www.festival-pyrotechnique-cannes.com]

Festiwal fajerwerków w malowniczych okolicach Cannes rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca. 300 metrów od brzegu 200 tys. osób podziwać będzie kolorowy spektakl.

16 SIERPNIA. WŁOCHY (Siena)(16) Palio di Siena

Jak co roku słynny wyścig konny wokół największego placu Sieny, Piazza Del Campo przyciąga do tego włoskiego miasta rzesze turystów. Dla Sienejczyków od zawsze była to sprawa honoru i śmierci. Od inauguracji w 1310 roku wyścigom towarzyszyło szaleństwo lub ogromna odwaga zawodników oraz zabójstwa i łapówkarstwo związane z obstawianymi zakładami.

17 SIERPNIA. BELGIA (Hasel-Kiewit)(17-19) Pukkelpop Festival [www.pukkelpop.be]

Nazwa festiwalu pochodzi od słowa pukkel czyli po flamandzku - pryszcz. Tegoroczna, 21 edycja festiwalu muzyki zapowiada się wyśmienicie. Uczestnictwo potwierdzili artyści tacy jak Beck, Belle and Sebastian, Carl Craig, Cassius, Coldcut, Daft Punk, Dave Clarke,Dj Shadow, Grooverider,HIM, James Holden, Koop, Massive Attack, Placebo, Radiohead, Scissor Sisters, Tiefschwarz, Tiga, Yeah Yeah Yeahs, Zero 7.

18 SIERPNIA. CZECHY (Hradec Kralove)(18-20) Hip-Hop Kemp [www.hiphopkemp.pl] / FINLANDIA (Helsinki) (18sierpnia - 3września) Helsinki Festival [www.helsinkifestival.fi]

Hip-Hop Kemp - W weekend 18-20 sierpnia 2006, na terenie dawnego lotniska w Hradec Králové w Czechach, odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja międzynarodowego festiwalu Hip Hop Kemp. W tym roku, na największym hiphopowym wydarzeniu Europy Środkowej i Wschodniej, wystąpi ponad 100 raperów i didżejów z całego świata. Wśród nich pojawią się m.in. Little Brother, Guru z duetu Gang Starr, M.E.D. , DJ A-Trak, DJ Vadim i One Self.

Helsinki Festival - To najbardziej kulturowo zróżnicowana impreza w Finlandii. Począwszy od 1968 roku prezentuje najlepszych fińskich i zagranicznych artystów z wielu dziedziń kultury i sztuki. Wyróżnia się przy tym konkurs muzyki jazzowej.

19 SIERPNIA. WIELKA BRYTANIA (Chelmsford)(19) V Festival [www.vfestival.com]

Już po raz 11 dziesiątki tysięcy fanów klubowych dźwięków przyciągać będą znakomite gwiazdy. W tym roku zagrają m.in. Beck, Faithless, Fatboy Slim, Girls Aloud, Kasabian, Keane, Morrissy, Sugababes i the Dandy Warhols.

20 SIERPNIA. WŁOCHY (Allumiere)(20) Palio delle Contrade

Jeśli w sierpniu odwiedzasz stolicę Włoch, niedaleko od Rzymu znajdziesz niewielką miejscowość Allumiere. Słynie ona z wyścigu osłów urządzanego na wąskich uliczkach miasteczka. Przed wyścigiem odbywa się kolorowa parada zwana Sbandieratori; całość wywodzi się z XII wieku.

21 SIERPNIA. DANIA (Liselje)(21) Kattegat Kite Festival

Jeżeli chcesz nauczyć się jak budować i puszczać wspaniałe latawce to tylko w Danii, w czasie festiwalu latawców Kattegat.

22 SIERPNIA. WIELKA BRYTANIA (Peterborough)(22-27) Peterborough Beer Fest [www.beer-fest.org.uk]

Coś dla miłośników zimnego z pianką. Niemal tydzień spędzić można na próbowaniu najwspanialszych gatunków chmielowego napoju dostępnych na brytyjskich wyspach.

23 SIERPNIA. DANIA (Kopenhaga) Urodziny Małej Syrenki [www.copenhagenpictures.dk/mermaid.htm]

Symbol Kopenhagi obchodzi swoje 93 urodziny. Dołącz do mieszkańców duńskiej stolicy w świętowaniu jej niezwykłej urody.
Reklama