Nawet do półtorej godziny czekali chętni na wejście do Muzeum Narodowego. Podobnie było w Muzeum Powstania Warszawskiego i wielu innych muzeach i galeriach. W tegorocznej edycji tej akcji wzięło udział 90 instytucji kulturalnych z całej Warszawy.

Reklama

Atrakcji było bardzo wiele. W Muzeum Drukarstwa Warszawskiego można było nie tylko obejrzeć przybory i materiały potrzebne do ręcznego wykonania książki, ale samemu wydrukować okolicznościowy druk pamiątkowy na historycznej prasie drukarskiej. Miłośnicy archiwaliów podziwiali doskonale zachowaną tytułową stronę z "Tygodnika Ilustrowanego" z roku 1863.

Podróżujących po stolicy w osłupienie wprawiał widok długiej kolejki wijącej się przed jedną w budek telefonicznych w centrum miasta. To uczestnicy gry miejskiej zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego na motywach detektywistycznej powieści Joanny Chmielewskiej "Klin", czekali na wskazówki w rozwiązaniu zagadki kryminalnej.

W istniejącym od niedawna Muzeum Nurkowania można było obejrzeć XIX i XX-wieczny sprzęt do nurkowania m.in. najstarszy polski skafander. Chętni wkładali na głowę hełm nurka klasycznego. I właśnie to cieszyło się największym powodzeniem.Muzeum Archeologiczne zaprezentowało wystawę o polskiej chirurgii wojennej z lat 1807 - 1830. Można było zobaczyć przepisy na "ziółka gojące rany", rysunek modelu ambulansu z tego okresu oraz rozkład zajęć studentów w Szpitalu Generalnym w Ujazdowie.

Wiele osób podziwiało nocną, rozjaśnioną światłami panoramę Warszawy, z dachu dawnego gmachu PAST-y.

Zwiedzajacy podróżowali między muzeami i galeriami zabytkowymi autobusami tzw. "ogórkami". Jeździł też zabytkowy tramwaj "M" z 1939 roku. Tramwaje Warszawskie zorganizowały całą wystawę zabytkowych pojazdów szynowych, na której można było m.in. zobaczyć najstarszy warszawski tramwaj powstały w roku 1907, jeszcze przed elektryfikacją miasta.Noc Muzeów odbyła się w stolicy po raz czwarty. Po raz drugi jako element międzynarodowej imprezy - Europejskiej Nocy Muzeów. Ale akcja w tym roku odbyła się też w innych polskich miastach. Oto niektóre z nich.

Łódź
W łódzkich muzeach i galerie można było poznać kulturę Japonii, zobaczyć przebranych w stroje z różnych epok wielbiciele historii i militariów oraz obejrzeć pokaz mody studentów ASP. W Muzeum Historii miasta Łodzi można było oglądać oryginał Konstytucji 3 Maja, a w Archeologiczno-Etnograficznym - wystawę z misiem Uszatkiem.

Trójmiasto
W Trójmieście Muzeum Narodowe otworzyło pięć swoich oddziałów. Można także odwiedzić Muzeum Etnograficzne, Archeologiczne i Bursztynu oraz zwiedzić Żaglowiec "Dar Pomorza". Nad gośćmi czuwał specjalnie na tę noc zaproszony z Francji Belfegor - upiór Luwru.

Olsztyn
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przygotowało wiele atrakcji: bajki dla dorosłych, ducha Białej Damy i turniej o jej rękę. Oprócz stałych ekspozycji wszyscy, którzy wybrali się wieczorem na olsztyński zamek, mogli zobaczyć m.in. stare atelier filmowe.