Pawlik jest autorem muzyki do wyreżyserowanego przez Borysa Lankosza filmu. Otrzymał za nią w 2009 r. nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni. Sobotni koncert Włodek Pawlik Quartet rozpocznie się na warszawskim Rynku Starego Miasta o godz. 19.00.

Reklama

Muzyka z filmu "Rewers" ukazała się na płycie CD jako element towarzyszący ubiegłorocznej premierze komedii. Pawlik podkreślał przy tej okazji, że "możliwość wejścia z muzyką w obraz i fabułę, która wykracza poza utarte konwencje" dała mu "coś absolutnie niepowtarzalnego". Kompozycje z "Rewersu" to m.in. utwory jazzowe w konwencji lat 50. i 60., wzbogacone o elementy muzyki rockowej.

Włodek Pawlik (ur. 1958 w Kielcach) komponuje muzykę symfoniczną, filmową, jazzową, wokalną i kameralną. Koncertował w wielu krajach - m.in. w USA, we Włoszech i w Australii. Współpracuje od kilkunastu lat ze znanym amerykańskim trębaczem jazzowym Randym Breckerem. W 1995 r. muzycy wyruszyli razem w trasę koncertową po Europie i nagrali wspólnie płytę "Turtles", którą prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" określił jako wybitną.

W ubiegłym roku do sprzedaży - m.in. w USA i Japonii - trafiła płyta Pawlika "Tykocin", zawierająca składającą się z sześciu części kompozycję w konwencji jazzu symfonicznego, z elementami nawiązującymi do muzyki żydowskiej i polskiego folkloru.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce ma w tym roku 16. edycję. Trwa od 3 lipca, zakończy się 28 sierpnia. W programie znalazło się łącznie dziewięć koncertów. Szczegółowe informacje o nich są dostępne na stronie internetowej www.jazznastarowce.pl.

Reklama

Jak podkreślała przed inauguracją tegorocznej edycji rzeczniczka festiwalu, Iwona Strzelczyk Wojciechowska, Jazz na Starówce "stał się kulturalno-turystyczną wizytówką polskiej stolicy - wpisał się na stałe w pejzaż lubianych i cenionych wydarzeń kulturalnych w Warszawie, a opisywany jest nie tylko przez polskich dziennikarzy, lecz także w mediach zagranicznych i w turystycznych informatorach".

Zdaniem Strzelczyk-Wojciechowskiej, impreza zyskała taką popularność m.in. za sprawą "niezwykle starannie tworzonego programu" oraz "idei prezentowania różnorodnych stylów w jazzie".