Poinformował o tym w czwartek PAP dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Andrzej Giza. Stowarzyszenie to, w którym Penderecka jest prezesem zarządu, organizuje Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Nagrodę, przyznaną 15 września podczas gali w Saint Louis, odebrał Giza. Jak powiedział, "tę prestiżową amerykańską nagrodę od 55 lat przyznaje Światowa Federacja Festiwali - IFEA".
"W tym roku animatorzy kultury walczyli w sześćdziesięciu kategoriach o nagrody Grand Pinnacle oraz w czterech o IFEA/Haas & Wilkerson Pinnacle Award. Warszawski festiwal w gronie pokonanych pozostawił m.in. imprezy artystyczne realizowane w Holandii, Słowenii, Kanadzie, Singapurze, USA i Australii" - relacjonował Giza.
Zaznaczył, że oprócz głównej nagrody - IFEA/Haas & Wilkerson Pinnacle Award 2010 - Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena otrzymał podczas gali w USA także dwa złote medale Grand Pinnacle - za najlepszy plakat reklamowy i najlepszy program typu newsletter, oraz brązowy medal Grand Pinnacle za programy edukacyjne, które towarzyszyły festiwalowi.
Tegoroczna 14. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, która trwała od 21 marca do 3 kwietnia, rozpoczęła się koncertem najstarszej i najbardziej uznanej orkiestry z Azji - Shanghai Symphony Orchestra, pod batutą Longa Yu, w warszawskim Teatrze Wielkim. Patronat medialny nad imprezą sprawowała Polska Agencja Prasowa.
Hasłem przewodnim festiwalu było: "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumanna". W programie znalazło się ponad 20 koncertów. Wśród licznych zaproszonych artystów byli: francuski pianista Eric Le Sage - wirtuoz i znawca kompozycji Schumanna, oraz 10-letni Marc Yu z Chin, który wykonał m.in. Grande Polonaise Brillante Chopina.
W latach wcześniejszych tematami Wielkanocnych Festiwali były m.in.: "Beethoven między muzyką Północy i Południa" (2005), "Beethoven: Dziedzictwo i rezonans" (2006), "Beethoven, muzyka i literatura" (2007), "Beethoven: natura i kultura (Rok Haendla, Haydna i Mendelssohna)" (2008).