Kompozycja "Listy" na cztery fortepiany i orkiestrę Zygmunta Krauzego powstała na zamówienie festiwalu.

"Zawartość tych listów zostanie moją tajemnicą. Pisane są do przyjaciół - kompozytorów, muzyków.(...) Kompozytor ma możliwość mówienia poprzez swoją muzykę, wyrażania swoich odczuć i myśli w sposób zupełnie otwarty, szczery, bez potrzeby kontroli i autocenzury, bo treść semantyczna i tak będzie ukryta w dźwiękach. I "Listy" takie są. Natomiast słuchacz może jedynie domyślać się, może wyobrażać sobie, co w nich jest, jaka jest ich zawartość. I niech tak pozostanie" - podkreśla autor dzieła Zygmunt Krauze.

Podczas inauguracji festiwalu odbędzie się także koncert na dwa fortepiany i orkiestrę Louisa Andriessena, wykonanie utworu "Omaggio in memoriam Jorge Luis Borges" Tomasza Sikorskiego na cztery fortepiany i orkiestrę oraz kompozycji "Dusty Rusty Hush" Ondreja Adamka.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej oraz Bugallo-Williams Piano Duo. Członkinie duetu, Helena Bugallo i Amy Williams, wykonują muzykę najnowszą i arcydzieła muzyki XX wieku na cztery ręce i dwa fortepiany.

W koncercie finałowym festiwalu znajdzie się kompozycja Cornelisa de Bondta "Karkas". Utwór przeznaczony jest na dużą orkiestrę o nietypowym składzie instrumentów: m.in. sześć trąbek, sześć puzonów, sześć perkusji, osiem gitar elektrycznych oraz dwa zestawy organów Hammonda i cztery fortepiany.

Zaplanowanych jest wiele tzw. instalacji dźwiękowych i audiowizualnych. Kilka z nich, prezentowanych w Studiu Tęcza, przy ul. Rydygiera i na Placu Zamkowym, odnosić się będzie do Fryderyka Chopina. Znane utwory kompozytora wplecione zostaną w elektroniczne obrazy czy inne utwory muzyczne.

Festiwal zakończy się 25 września.