W organizowanym przez stołeczny Dom Spotkań z Historią (DSH) festiwalu wezmą udział cudzoziemcy: artyści, animatorzy i naukowcy, którzy związali swoje życie z Polską i Warszawą. "Poprzez ten festiwal chcemy przybliżyć warszawiakom ich sąsiadów, których korzenie sięgają daleko poza nasz kraj. Obcokrajowców, którzy osiedlili się w stolicy, realizują tutaj swoje marzenia, pasje i ambicje. I właśnie o tym wszystkim pragną opowiedzieć swoim polskim sąsiadom" - powiedziała PAP Joanna Mikulska z DSH.

Festiwal rozpoczną w sobotnie południe na skwerze Wizytek "Lekcje nie z tej ziemi!". W ciągu pięciu godzin ponad 30 mieszkających w Warszawie obcokrajowców w zaaranżowanych na skwerze klasach podzieli się z warszawiakami swoimi pasjami, umiejętnościami i spostrzeżeniami. Podczas lekcji będzie można się m.in. dowiedzieć, jak pochodzący z Francji fotograf Nicolas Grospierre uwiecznia stolicę na zdjęciach oraz czym Witkacy zauroczył meksykańską malarkę Lourdes Estradę.

Po południu w Domu Spotkań z Historią odbędzie się dyskusja pt. "Przystań Warszawa", poświęcona przemianom społecznym i kulturowym stolicy oraz tożsamości mieszkających w niej cudzoziemców. Wśród gości będzie m.in. pochodzący z Wielkiej Brytanii fotograf Chris Niedenthal, litewski rzeźbiarz Stasys Eidrigevicius oraz arabski poeta Hatif Janabi.

Sobotnie imprezy festiwalowe zakończy wieczorny koncert i jam session na bębny w praskim Składzie Butelek. Zagrają tam muzycy ze Strefy Rytmu, Togijczyka Benoit le Gros oraz Senegalczyka Mohameda M'Bow, muzyka współtworzącego zespół Djolof-Man. Po występie odbędzie się impreza festiwalowa z DJ Stevem - Stephano Sambali z Tanzanii.

W niedzielę w południe warszawiacy będą mogli wziąć udział w akcji miejskiej "Warszawa na oku!". Rozpocznie się ona na pl. Konstytucji, skąd rozpocznie się spacer po mieście, po miejscach bliskich sercu zamieszkujących w stolicy obcokrajowców. Uczestnicy akcji zatrzymają się m.in. na pl. Zbawiciela, gdzie Włoch Dario Gub opowie o Rzymie, który tam odnalazł oraz w Barze Famijnym na Nowym Świecie, gdzie poznają historię wielbicielki barów mlecznych Wietnamki Ton Van Anh.

Na popołudnie zaplanowano w Domu Spotkań z Historią spotkanie filmowe poświęcone obcokrajowcom przybyłym do Polski w czasach PRL-u. Będzie można obejrzeć m.in. film biograficzny "Góral z Tokio" w reż. Bożeny Garus-Hockuba o profesorze Ryochu Umedzie, współtwórcy katedry japonistyki na UW w okresie międzywojennym i jego synu Yoshiho Umedzie, działaczu Solidarności, obecnie aktywnie działającym na rzecz przyciągnięcia japońskich inwestycji do Polski. Wyświetlony zostanie także obraz "Hatif" w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz o Irakijczyku Hatifie Janabim, poecie, pisarzu i tłumaczu, który w okresie PRL wybrał Polskę na swoją nową ojczyznę, a obecnie pracuje na Wydziale Orientalistycznym UW.

Festiwal inauguruje także projekt "Warszawa Wielonarodowa 1945-1989", w ramach którego Dom Spotkań z Historią wspólnie z Instytutem Historycznym UW zbiera relacje cudzoziemców, którzy w czasie PRL związali swoje życie z Warszawą. Osoby pragnące podzielić się swoimi historiami mogą kontaktować się z Domem Spotkań z Historią - tel. (0 22) 255 05 40, e-mail wielonarodowa@dsh.waw.pl.

Nagrania mają w przyszłości być podstawą odrębnej kolekcji w Archiwum Historii Mówionej, którą będzie udostępniana bezpłatnie m.in. uczniom, badaczom i dziennikarzom oraz wykorzystywana w działaniach edukacyjnych i popularyzujących historię. Planowane jest także przygotowanie na ich podstawie wystawy i książki.

Szczegółowy program festiwalu "Warszawiacy nie z tej ziemi!" na stronie www.warszawawielonarodowa.pl.

Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa.