Dokument "Wolność jak płomień" - o barwnym życiu polskiego piosenkarza, kompozytora, poety i aktora - wyreżyserowała Iwona Sadowska. Artysta mówi w nim o wolności, której doświadcza dzięki sztuce, modlitwie oraz - medytacji.

Stan Borys urodził się w 1941 r. we wsi Załęże k. Rzeszowa. Uczęszczał do wielu szkół, m.in. technikum budowlanego, mleczarskiego i mechanizacji rolnictwa. W szkole muzycznej uczył się gry na skrzypcach i klarnecie. Od najmłodszych lat pasjonował się poezją, brał udział w konkursach recytatorskich.

W latach 1963-64 pracował w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, początkowo jako rekwizytor, potem jako statysta i aktor. Współpracował z Radiem Rzeszów i kabaretem Porfirion. Jako poeta zadebiutował w 1963 r. na łamach "Nowin Rzeszowskich".


Od 1965 r. razem z Tadeuszem Nalepą współtworzył zespół Blackout. W latach 1968-70 występował z grupą Bizony. W 1968 r. na festiwalu w Opolu zaśpiewał piosenkę "To ziemia" Juliusza Loranca i Jonasza Kofty; za jej interpretację otrzymał nagrodę dziennikarzy.

Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Austrii i Czechosłowacji. W 1971 r. zaczął występować jako solista.

W 1972 r. zagrał w filmie Janusza Zaorskiego "Uciec jak najbliżej". Rok później na festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę dziennikarzy za interpretację piosenki "Jaskółka uwięziona", za którą - w tym samym roku - został nagrodzony Bursztynowym Słowikiem w Sopocie. W latach 1974-75 występował w Teatrze Syrena w Warszawie.

W grudniu 1975 r., u szczytu kariery w Polsce, Stan Borys zdecydował się opuścić kraj "w poszukiwaniu wolności duchowej i artystycznej". Wyjechał do USA. Początkowo mieszkał w Nowym Jorku, potem w Chicago. Koncertował w klubach polonijnych. Jako prezenter radiowy współpracował z rozgłośniami polskojęzycznymi. W 1980 r. założył w Chicago własne radio.


W 1983 r. wyreżyserował sztukę o życiu C.K. Norwida, autorstwa Tymoteusza Karpowicza. Spektakl został przygotowany pod patronatem "The Norwid Society" przy University of Illinois w Chicago, z okazji międzynarodowej konferencji poświęconej twórczości Norwida.

W 1998 r. Stan Borys przeniósł się z USA do Kanady, gdzie w 1999 r. odbył się koncert podsumowujący jego karierę artystyczną. W 2001 r. muzyk wrócił do Stanów Zjednoczonych, by osiedlić się w Las Vegas.

W 2004 r. miała miejsce polska premiera jego płyty "Niczyj". W 2005 r. Stan Borys przyłączył się do charytatywnej akcji na rzecz ofiar tsunami "Pokonamy Fale", zorganizowanej przez polskich artystów; wziął udział w koncercie na warszawskim Placu Teatralnym.

W 2007 r. ukazał się singiel "Znieczulica", nagrany wspólnie z grupą Imię Jego 44 - pierwsza płyta Stana Borysa wydana w Polsce po 30 latach jego pobytu w Ameryce. Jego wydawcą był Amphy Music International.

Stan Borys jest zapalonym tenisistą i miłośnikiem jogi.