Motywem przewodnim wystawy jest passus z przemówienia Ignacego Mościckiego, wygłoszonego podczas uroczystości pogrzebowych Józefa Piłsudskiego: "Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek". Na wystawę składają się gabloty zawierające zdjęcia, cytaty z pism marszałka, opis istotnych faktów z jego życia.
"Od śmierci Marszałka minęło 75 lat, a przez ten czas nasza historia obfitowała w wiele dramatycznych wydarzeń, dlatego do tamtych czasów możemy dzisiaj podejść z dystansem, refleksją, dając pod rozwagę słowa organizujące wystawę. Pojęcia, które wypowiedział prezydent Mościcki, kiedy je przeanalizujemy, definiują państwo twórcze. W tym momencie rozwoju naszego kraju - państwa i społeczeństwa - są bardzo użyteczne" - podkreślił Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka i dyrektor muzeum jego imienia.
Jak podkreślają organizatorzy, wystawa nie ma być związana tylko z obchodami rocznicowymi. Jej celem jest "przypomnienie spuścizny, jaką pozostawił po sobie marszałek i jednocześnie nagłośnienie faktu, że w Sulejówku, w ciągu najbliższych lat, wybudowane zostanie muzeum jego imienia".
W 2008 roku, w 90 rocznicę odzyskania niepodległości, Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołały Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Nie wiadomo jeszcze kiedy otworzy ono swoje podwoje, ale ma być ulokowane w pobliżu dworku Piłsudskiego, w którym mieszkał wraz z rodziną, w okresie gdy wycofał się z życia publicznego.
Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku, w Belwederze. Prezydent Ignacy Mościcki ogłosił wówczas sześciotygodniową żałobę narodową. 15 maja wieczorem kondukt prowadzony przeszedł do Katedry Warszawskiej, gdzie późnym wieczorem odprawiono egzekwie.
Przez dwa dni przed zmarłym przeszły setki tysięcy mieszkańców Warszawy oraz osoby przybyłe z całej Polski. 17 maja na Polu Mokotowskim Wojsko Polskie oddało mu honory. Przejazdowi pociągu żałobnego z Warszawy do Krakowa towarzyszyły zgromadzenia mieszkańców okolicznych miejscowości.
18 maja w Krakowie kondukt żałobny przemierzył drogę na Wawel. Przed głównym wejściem do Katedry Wawelskiej Prezydent Rzeczypospolitej wygłosił mowę pogrzebową, po czym trumna spoczęła w krypcie Św. Leonarda. Zgodnie z ostatnią wolą Marszałka, jego serce spoczęło na cmentarzu na Rossie w Wilnie, u stóp jego matki.
Wystawę w Toruniu można będzie oglądać do piątku. Ekspozycja odwiedzi w sumie siedem polskich miast.