Wybór tematyki przeglądu jest powiązany z hasłem Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010 ustanowionego wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską. Podstawowe cele Roku to wzrost świadomości opinii publicznej na temat ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz zwiększenie zaangażowania politycznego Unii Europejskiej i państw członkowskich w walkę z tymi problemami.

Reklama


Podczas inauguracji Festiwalu 19 listopada 2010 r. odbędzie się pokaz filmu „Boisko bezdomnych” w reżyserii Kasi Adamik. Obraz ten zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles „Orły hollywoodzkie” oraz Nagrodę Specjalną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, został też bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i recenzentów.


W pierwszym dniu przeglądu - w sobotę, 20 listopada, odbędzie się pokaz „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę” – artystycznego obrazu Florina Serbana o młodości, miłości i desperacji. W filmie zagrali między innymi pensjonariusze jednego z rumuńskich domów poprawczych, którym z tej okazji zezwolono na udział w kursach aktorskich. Wyświetlany jako drugi „My Queen Karo” to holendersko-belgijska koprodukcja w reżyserii Dorothei van der Berghe. Malownicza opowieść o dojrzewaniu w hippisowskiej komunie w latach siedemdziesiątych stanowi pretekst do rozmowy o lojalności, uczuciach i przemijaniu. Pierwszy dzień przeglądu zakończy francuska komedia duetu reżyserskiego Benoit Delepine – Gustave Kerevern „Louise-Michel”. Film zdobył główną nagrodę na festiwalu Sundance w kategorii „Kino Światowe”.


Drugi dzień festiwalu - niedzielę 21 listopada - rozpocznie film „Strefa zaginionych” w reżyserii Caroline Strubbe. „Strefa zaginionych”, rozgrywający się wśród industrialnych krajobrazów obraz o ludziach zagubionych w meandrach życia, otrzymała nagrodę za najlepszy scenariusz w sekcji „Directors Fortnight” Festiwalu Filmowego w Cannes. Po „Strefie zaginionych” zaprezentowany zostanie dramat wojenny „Czarni”, który wyreżyserowali Goran Dević i Zvonimir Jurić. Film mówi o ostatniej akcji oddziału do zadań specjalnych, który okazuje się zadaniem trudniejszym, niż ktokolwiek przypuszczał. Wieczór zakończy obsypany nagrodami Hiszpańskiej Akademii Filmowej obraz Daniela Monzon „Cela 211” – mocny i intensywny dramat więzienny. Trzeci dzień przeglądu – poniedziałek, 22 listopada – to dwa filmy rozgrywające się w różnych epokach. Najpierw „To już lato” (reż. Martijn Maria Smith) – portret rodzinny w klimacie filmów Braci Dardenne. Po nim „Valhalla Rising” Nicolasa Winding Refn, mroczny obraz poruszający się na styku monoteistycznej kultury chrześcijańskiej i nordyckiego politeizmu.

Reklama


W ostatnim dniu FE Fest 10, we wtorek 23 listopada, obejrzymy obraz „Dzień, w którym Bóg odszedł” w reżyserii Philippe van Leeuw – przejmujący dramat o ofiarach rwandyjskiego ludobójstwa z 1994 roku. Festiwal zakończy się pokazem „Boiska bezdomnych” Kasi Adamik, opowieści o sile, która płynie z przyjaźni i pasji.


Bilety na wszystkie pokazy Festiwalu w cenie 10 złotych do nabycia w kasach kina od 12 listopada.

Mamy dla naszych internautów 8 zaproszeń na festiwal. Chcesz obejrzeć festiwalowe pokazy? Wyślij maila na adres konkursy@dziennik.pl, w tytule wpisując FE FEST '10.