Thriller o ghostwriterze piszącym wspomnienia byłego premiera Wielkiej Brytanii został nominowany we wszystkich najważniejszych kategoriach – będzie się ubiegać o EFA dla najlepszego filmu, reżysera i scenarzysty. Nominację zdobył także grający główną rolą Ewan McGregor. Film powalczy też o statuetki za montaż, scenografię i muzykę. Obok obrazu Polańskiego wśród nominowanych znaleźli się zeszłoroczny triumfator z Wenecji "Liban" w reżyserii Samuela Maoza (pięć nominacji) oraz turecki obraz "Miód" w reżyserii Semiha KaplanoŘlu, który zdobył w tym roku Złotego Niedźwiedzia na Berlinale (trzy nominacje).
Reklama
Grono najlepszych europejskich filmów 2010 roku uzupełniają: "O bogach i ludziach" (reż. Xavier Beauvois) – wydarzenie tegorocznego Cannes, "Sekret jej oczu" (reż. Juan José Campanella) – laureat Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny, oraz "Soul Kitchen" Fatiha Akina.
Rozdanie Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 4 grudnia w Tallinie.
Roman Polański, choć ubiega się osobiście aż o trzy statuetki, zapewne nie przyjedzie na galę w obawie przed ekstradycją do Stanów Zjednoczonych.
Bezpośrednią relację będzie można obejrzeć w internecie na oficjalnej stronie EFA www.europeanfilmawards.eu.
Reklama