Festiwal trwał od 22 listopada. W programie znalazło się ponad 50 krótkometrażowych filmów z ponad 30 krajów. Prezentowano je w kinie Luna. Rywalizacja o nagrody rozegrała się w 9 kategoriach: filmy fabularne, dokumentalne, animowane, najlepszy aktor, aktorka, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż.

Reklama

"Otchłań" Kasperskiego to dokument o poszukiwaniu złota na Syberii. "Złotonośne góry północnej Syberii są tłem dla historii niczym z powieści Jacka Londona. Samotny poszukiwacz złota poszukuje swojego skarbu. Otoczony przez nieprzychylną przyrodę, ludzi, którym nie można ufać, oraz własne lęki odcina się od całego świata - w pułapce swego pożądania" - opisują film organizatorzy imprezy.Statuetkę za najlepszą fabułę przyznano Royowi Krispelowi, reżyserowi izraelskiego filmu "Guest" - o tajemniczym, bardzo grubym gościu, który odwiedza nocą restaurację pewnego małżeństwa i swoją pasją do jedzenia podbija serce właścicielki.

W kategorii animacja wygrało australijskie "Zero" Christophera Kezelosa - historia o świecie, w którym ludzi ocenia się na podstawie ich numerów. Tytułowy bohater, o numerze Zero, spotyka się z ciągłymi uprzedzeniami i prześladowaniami. Jest samotnikiem. Z samotności tej wyzwoli się jednak - dzięki odwadze, determinacji i miłości.

"Niezależność w kinie nie leży w ilości funduszy przeznaczonych na film, ale w nieprzekupnej myśli autora" - to słowa Krzysztofa Zanussiego, w reakcji na przyznaną mu statuetkę Grand Off za całokształt twórczości.