Rock-opera "Krzyżacy" to widowisko utrzymane w mrocznej, rockowej stylistyce. Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIV i XV wieku. Twórcy skoncentrują się na pokazaniu miłości Danusi Jurandówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w Zbyszku Jagienki Zychówny. Zobaczymy też konflikt polsko-krzyżacki, wielką wojnę z Krzyżakami, będziemy śledzić tragiczne losy Juranda ze Spychowa.

Premiera "Krzyżaków" odbędzie się w czwartek 30 grudnia w Sali Kongresowej w Warszawie. W główne role wcielą się m.in.: lider zespołu IRA, Artur Gadowski - król Jagiełło, wokalista zespołu Dżem Maciej Balcer - Jurand ze Spychowa i lider zespołu Piersi Paweł Kukiz - Konrad von Jungingen.

"Gram Mistrza Krzyżackiego Konrada von Jungingena, brata Urlicha. Konrad był wojownikiem pokojowo nastawiony do świata. Uważał, że zgoda buduje w imię Boga i sprawiedliwości" - powiedział Paweł Kukiz.


W rock-operze Kukiz zaśpiewa dwie pieśni. "Jedna z nich rozpoczyna się słowami >>Krzyż nie to miał znaczyć, miał nadzieję dać, a nie krzyk rozpaczy z gorejących miast<<. Te słowa są bardzo aktualne. Drugą pieśń śpiewam na łożu śmierci. Przestrzegam przed bratobójczą wojną, rzezią i konfliktem. Konrad przed śmiercią chce powiedzieć, że spory powinno się załatwiać pokojowo, a nie wyruszając na wojnę" - zdradza Kukiz.

Lider zespołu Piersi ceni aktualność tekstów rock-opery "Krzyżacy", które uważa za trafny opis sytuacji w polskim społeczeństwie. Zastrzegł, że nie będzie wjeżdżał na scenę na koniu, a choreografia i scenografia zapowiadają się skromnie. "W tym spektaklu chodzi przede wszystkim o przekaz i symbolikę" - wyjaśnia Kukiz. Jak zapowiedział, zaśpiewa ballady, ale w spektaklu usłyszymy również ostre, rockowe kawałki.

W "Krzyżakach" wystąpią także m.in.: Maciej Silski, Olga Szomańska, Joanna Dec, Jacek Lenartowicz i Katarzyna Jamróz.


Pomysłodawcami spektaklu są: autor słów Jacek Korczakowski oraz autor muzyki Hadrian Filip Tabęcki. Widowisko odwołuje się do konwencji wykorzystanej w klasycznym już spektaklu "Jesus Christ Superstar". Twórcy chcą pokazać rock-operę "Krzyżacy" w dużych halach wielu miast w Polsce.

"Krzyżacy" to powieść napisana przez Henryka Sienkiewicza w 1900 roku, historia romantycznej miłości Zbyszka z Bogdańca i Danuśki, córki Juranda, ukazana na tle wydarzeń historycznych XV wieku. Książka została przetłumaczona na 25 języków.