Marcin Kołaczkowski (scenariusz i reżyseria), Jacek Korczakowski (słowa) i Adrian Filip Tabęcki (muzyka) przygotowali z wielkim rozmachem, utrzymane w czarno-białej rockowej stylistyce, widowisko z okazji obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Opowieść w nim przedstawiona to historia narodu polskiego, jego bohaterstwa, walki z najeźdźcą i wielkiego zwycięstwa polskich rycerzy nad Krzyżakami.

Reklama

Jak podkreślił reżyser "to również przykład prawdziwej polskiej miłości, pomiędzy Zbyszkiem z Bogdańca i Jagienką, pełnej poświęcenia, oddania, wyrzeczeń, która zdolna jest poruszyć najbardziej skamieniałe serca".

W prapremierowym spektaklu wystąpili m.in. Paweł Kukiz z zespołu "Piersi" (Konrad von Jungingen), Maciej Balcar z "Dżemu" (Jurand ze Spychowa), Artur Gadowski z grupy "IRA" (król Władysław Jagiełło), Maciej Silski (Zbyszko z Bogdańca), Olga Szomańska (Danuśka, córka Juranda) oraz zespoły muzyczne "Freedom" i "Kameleon". Narratorem był Krzysztof Kolberger.Akcja widowiska toczy się na przełomie XIV i XV wieku. Główne nurty opowieści to: wątek romansowy - miłość Danusi Jurandówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w tymże Zbyszku - Jagienki Zychówny, wątek polityczno-historyczny - konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna w 1410 roku, a także historia tragicznych losów Juranda ze Spychowa.

Kołaczkowski zaznaczył, że do spektaklu, odwołującego się konwencją do klasyki światowej rock-opery "Jezus Christ Superstar" czy "We will rock you", udało mu się pozyskać artystów pełnych serdeczności i miłości, którzy znaleźli drogę do szczęścia i są szczęśliwi.

Premiera rock-opery "Krzyżacy" planowana jest na wiosnę.