Jak mówią pracownicy Se-ma-fora, projekt "Kino MuBa" to próba stworzenia w Łodzi "pierwszego, stałego okna na świat animacji, eksperymentu i dokumentu". Zdaniem koordynatora projektu, Piotra Kardasa, powstanie kina to kolejny krok w rozwoju Se-ma-fora. "Najpierw była produkcja filmowa, później Muzeum Bajki, następnie Se-ma-for Festival, a teraz kino" - powiedział w piątek PAP Kardas.

Reklama

Projekt skierowany jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak i widzów dorosłych. W programie "Kina MuBa" znajdą się projekcje pełnometrażowych filmów animowanych, spotkania z twórcami krótko- i średniometrażowych filmów animowanych połączone z projekcjami, cykle tematyczne poświęcone kinu eksperymentalnemu i sztuce video, a także pokazy filmów dokumentalnych.

Sala kinowa jest kameralna, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak zapewnia Kardas, za kilka miesięcy dzięki specjalistycznej technologii filmy będą mogły oglądać osoby niedowidzące i niedosłyszące. Planowane są regularne projekcje dla tych widzów.

Na inaugurację kina zaplanowano kilka filmów. Widzowie zobaczą m.in. "Drżące trąby" Natalii Brożyńskiej, studentki drugiego roku łódzkiej filmówki. Ten film jest jej debiutem w dziedzinie animacji. Obraz opowiada o Pafnucym, futrzanym stworze z lateksową trąbą, który nie jest zbyt zadowolony ze swojej fizjonomii.

Kolejnym filmem będzie łódzka premiera "Zgrzytu" Michała Mroza. Opowiada on historię cyklu życia robota, który jest zdany tylko na siebie. 21-letni Mróz to twórca filmów animowanych metodą poklatkową.

Widzowie zobaczą również "Underlife" Jarosława Konopki. Film ten - najnowsza produkcja Studia Munka i Se-ma-fora - inspirowany jest "Kołysanką" Krzysztofa Komedy. Przedstawia "destrukcyjny wpływ, jaki wywierają na człowieka przodkowie, i stawia pytanie, czy jesteśmy w stanie się spod niego wyzwolić".

Konopka zajmuje się grafiką, malarstwem, fotografią, udźwiękawianiem filmów. Założył Amatorskie Studio Wytwarzania Filmów Eksperymentalnych i Animowanych.

Jak poinformował Kardas, oprócz projekcji filmowych odbywać się będą również spotkania z autorami - zarówno tymi, którzy dopiero rozpoczynają "swoją drogę artystyczną", jak i tymi, którzy są "już na tej drodze od wielu lat".

Reklama