Podczas gali rozdania Paszportów na scenie wystąpią Gaba Kulka wraz z Janem Młynarskim i jego zespołem. Swoją obecność potwierdzili prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Reklama

Nagrody - przyznawane są młodym twórcom, zasłużonym w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki.

Na nagrodę w kategorii teatr szanse mają m.in. Paweł Demirski i Monika Strzępka, dramatopisarz i reżyserka, którzy tworzą tandem w życiu i na scenie. "Za spektakle "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej" oraz "Niech żyje wojna!!!". Za groteskowe pokazanie wszystkich tych mądrali, zarówno z lewej, jak i z prawej strony naszej, za przeproszeniem, polityczno-kulturalnej sceny. Za głos w imieniu wszystkich wykluczonych" - uzasadnia nominację krytyk teatralny Jacek Cieślak.

W tej samej kategorii nominowano również aktora, reżysera teatralnego i musicalowego Wojciecha Kościelniaka oraz Sebastiana Majewskiego - dramatopisarza, dramaturga, reżysera, twórcę offowego wrocławskiego teatru Scena Witkacego, od 2008 r. twórcę linii programowej Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Poetka Justyna Bargielska została nominowana w kategorii literatura za "Obsoletki" - jej debiut prozatorski. Nominacje otrzymali również prozaik, tłumacz, podróżnik Ignacy Karpowicz oraz Tomasz Piątek, który w 2010 roku wydał 13. powieść "Wąż w kaplicy".

W kategorii muzyka popularna nominowani zostali: wokalistka Monika Brodka; perkusista, basista, multiinstrumentalista Macio Moretti (Maciej Moruś) oraz wokalista, autor tekstów Pablopavo (Paweł Sołtys).

Artysta Wojciech Bąkowski, posługujący się także pseudonimem WuEsBe został nominowany w kategorii sztuki wizualne. "Eksplozja sztuki tego artysty nastąpiła wcześniej, ale fala uderzeniowa dociera do nas teraz. Mnie ta fala rzuca na kolana.(...) Bąkowski, artysta totalny, jest dziś najbardziej charyzmatyczną postacią polskiej sceny artystycznej" - uważa historyk sztuki, kurator i krytyk Stach Szabłowski.

Szansę na Paszport w kategorii sztuki wizualne mają też malarz, rysownik, rzeźbiarz i twórca projektów z pogranicza dizajnu Jakub Julian Ziółkowski oraz Sędzia Główny - grupa tworzona przez dwie artystki performerki - Aleksandrę Kubiak i Karolinę Wiktor.

Reklama

Paweł Sala za film "Matka Teresa od kotów" otrzymał nominację w kategorii film. W grupie nominowanych znaleźli sie też Marcin Wrona za film "Chrzest" oraz Marek Lechki za film "Erratum".

Sopranistka Wioletta Chodowicz została nominowana w kategorii muzyka poważna. Nominowano również gitarzystę Łukasza Kuropaczewskiego oraz reżyserkę i scenografkę Ewelinę Pietrowiak.