Festiwal miał się odbyć w dniach 1-10 lutego w Bibliotece Aleksandryjskiej. Białostocki teatr miał wyjechać do Aleksandrii 7 lutego, a w ostatnim dniu festiwalu pokazać swój spektakl "Biegun".

Jak powiedział PAP dyrektor Waszkiel, w niedzielę organizatorzy zdecydowali się jednak odwołać festiwal i przenieść go na inny termin. "Obecnie w Egipcie ważą się znacznie ważniejsze sprawy. Zatem to, czy wystąpią zespoły teatralne, czy nie, jest mniej ważne niż kiedy mowa jest o bycie narodowym. Sprawy teatralne muszą poczekać na normalny czas" - wyjaśnił.

Waszkiel powiedział, że teatr, śledząc sytuację w Egipcie, sam rozważał rezygnację z udziału w festiwalu, jednak czekał na decyzję organizatorów. Teatr przygotował nawet wysyłkę dekoracji do spektaklu. Przewieziono je do Warszawy i w miniony poniedziałek miały lecieć do Aleksandrii. Jednak w związku z odwołanymi lotami, wysyłkę wstrzymano.

Występ w Egipcie miał być pierwszym zagranicznym pokazem Białostockiego Teatru Lalek w tym roku. Na październik teatr planuje wyjazd na inny festiwal teatralny do Egiptu, tym razem do Kairu.

Waszkiel powiedział, że festiwal "Creative Forum For Independent Theatre Group (Europe - Mediterranean)" w Aleksandrii jest dużym i ważnym egipskim festiwalem, na którym prezentują się grupy teatralne eksperymentujące i poszukujące nowych form wyrazu.