Zarząd województwa odwołał we wtorek dyrektora teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie - Przemysława Tejkowskiego. Do czasu wybrania nowego dyrektora w drodze konkursu zastąpi go dyr. artystyczny placówki Waldemar Matuszewski.

Jak poinformował PAP Wiesław Bek, rzecznik marszałka województwa, powodem odwołania są względy polityczne. Przypomniał, że obecnie samorządem województwa rządzi koalicja PO, PSL, SLD, a Tejkowski związany jest z PiS.

Reklama

"Nie rokował dobrej współpracy z nowym zarządem ze względu np. na daleko idące różnice polityczne" - powiedział Bek.

Tejkowski nie chciał komentować tej decyzji do czasu oficjalnego poinformowania go o odwołaniu.

Matuszewski zastępował już Tejkowskiego na stanowisku dyrektora, gdy ten został członkiem zarządu Telewizji Polskiej. Matuszewskiego do teatru wprowadził sam Tejkowski.

Przemysław Tejkowski (42 lata) to absolwent krakowskiej PWST. Od kwietnia 2007 r. był dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, wcześniej m.in. aktor teatrów: Bagatela w Krakowie i L. Solskiego w Tarnowie, grywał też epizody w serialach (np. "Biuro Kryminalne") i filmach (np. "Ogniem i Mieczem"). W 2006 r. zrealizował dla PiS spot na potrzeby stołecznej kampanii samorządowej.

W grudniu 2009 został członkiem zarządu TVP. 27 sierpnia Rada Nadzorcza TVP zawiesiła na trzy miesiące Tejkowskiego wraz z prezesem TVP Romualdem Orłem. Po upływie tego okresu Rada Nadzorcza przedłużyła okres ich zawieszenia do końca lutego, a na początku lutego zdecydowała, że zawieszenie zostanie przedłużone o kolejne trzy miesiące.