Jak poinformował dyrektor festiwalu, Leszek Kopeć, decyzja o wskazaniu Chacińskiego na dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zapadła jednogłośnie.

Teraz uchwała komitetu organizacyjnego festiwalu w tej sprawie zostanie skierowana na biurko ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, który ma podpisać nominację. Dyrektor artystyczny ma być zatrudniony na okres trzech lat.

Reklama

Wybór Chacińskiego oznacza, że komitet organizacyjny odrzucił kandydaturę rekomendowanego wcześniej przez komisję konkursową na funkcję dyrektora artystycznego tej imprezy krytyka filmowego tygodnika "Polityka" Janusza Wróblewskiego.

"Zarówno z Januszem Wróblewskim, jak i z Michałem Chacińskim komitet organizacyjny odbył dwugodzinne rozmowy. Wizja festiwalu przedstawiona przez tego ostatniego wydała się nam bardziej nowoczesna, otwarta na świat i pokolenie młodych twórców. I co ważne - adekwatna do możliwości finansowych imprezy" - wyjaśnił Kopeć.

ReklamaJak przypomniał, rekomendacja dla Wróblewskiego na stanowisko dyrektora artystycznego gdyńskiego festiwalu, podjęta przez komisję konkursową na przełomie stycznia i lutego, nie była jednogłośna. O wyborze krytyka filmowego "Polityki" zdecydowało dopiero trzecie głosowanie, w którym pokonał on Chacińskiego stosunkiem głosów 4:3.

39-letni Michał Chaciński jest krytykiem filmowym, współpracującym z TVP Kultura. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Reklama

Do konkursu na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ogłoszonego na początku grudnia ubiegłego roku, swoje kandydatury zgłosiło się 10 osób.