Premiera tego wyreżyserowanego przez Aleksandra Kaniewskiego spektaklu na dwoje aktorów odbyła się w środę wieczorem. "Apetyt na czereśnie" to historia małżeństwa, które po rozwodzie odkrywa się na nowo.

Reklama

Kaniewski powiedział PAP, że sięgając po tę sztukę chciał przypomnieć Rosjanom postać Osieckiej, której 75. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku.

Reżyser podkreślił, że Osiecka była bardzo ważną osobą dla pokolenia rosyjskich "szestidiesiatnikow", zbuntowanych twórców z lat 60. ubiegłego wieku, rozczarowanych odejściem Nikity Chruszczowa od idei odwilży, ogłoszonej po śmierci Józefa Stalina."Apetyt na czereśnie" w przekładzie Bułata Okudżawy i reżyserii Galiny Wołczek w 1969 roku wystawił już słynny Teatr Sowriemiennik w Moskwie. Przedstawienie cieszyło się wtedy wielkim powodzeniem.

Kaniewski zaprezentował dzieło Osieckiej we własnym przekładzie. Teksty piosenek i wierszy komentujących akcję przełożył Aleksiej Nikulnikow, odtwórca roli męskiej w spektaklu. Jego partnerką jest Julia Gołubiewa.

Reżyser wyznał, że chciałby pokazać swój "Apetyt na czereśnie" w Polsce, na jednym z festiwali teatralnych.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)