Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej Konrad Imiela, dyrektor artystyczny festiwalu w tym roku festiwal jest "wypełniony sztuką". "W ciągu 10 festiwalowych dni będziemy mogli zobaczyć aż 50 wydarzeń artystycznych" – mówił Imiela.

Meredith Monk zaprezentuje we Wrocławiu "Songs of Ascension", co w wolnym tłumaczeniu może znaczyć "Pieśń o wznoszeniu się". "To będzie piąte wystawienie tego spektaklu na świecie. Tego nie można przegapić" – oceniła Joanna Kiszkis, rzeczniczka prasowa PPA. Artystka zaprezentuje ten spektakl we Wrocławiu dwukrotnie.

Reklama

Przedstawienie zostało przygotowane w "znakomitej międzynarodowej obsadzie" i opowiada o pięknie, wolności i poświeceniu. "Artystkę bardzo trudno jest namówić do wystawiania tego spektaklu m.in. ze względu na ten międzynarodowy zespół, który gra" – mówiła rzeczniczka.

Według Kiszkis, kanadyjska, francuskojęzyczna piosenkarka Joanne Pelletier (Jorane) to "bardzo intrygująca artystka". "W spektaklu przygotowanym specjalnie na wrocławski przegląd Jorane wystąpi w duecie z pianistą Anthonym Rozankovicem" – zapowiedziała rzeczniczka.

Ciekawie zapowiada się też występ moskiewskich hip-hopowców, którzy do Wrocławia przyjadą z przedstawieniem "Cops on Fire" ("Gliniarze w ogniu"). "Zobaczymy hip-hopowców lub hip-operowców, tekturowe dekoracje, zabawne triki i profesjonalną choreografię" – zapewniła Kiszkis. Ujawniła, że spektakl opowiada o czterech policjantach i niedoświadczonym stażyście Pipi, a to wszystko w scenografii wykonanej z tektury, co tworzy dość komiksową oprawę.

Wrocław odwiedzi także australijska artystka Sheridan Harbridge ze spektaklem "A Series of Seductions in 90 Minutes". Australijka wcieli się w kobietę przechodzącą serię niepomyślnych randek. "Będziemy mieli do czynienia z pełnym humoru przedstawieniem kabaretowym" – mówi Kiszkis.



Reklama

W tym roku festiwal rozpocznie się 18 marca i potrwa 10 dni. Pierwszy raz impreza zacznie się Konkursem Aktorskiej Interpretacji Piosenki, którego formuła została nieco zmieniona. Po pierwsze jurorzy utworzyli kanon repertuarowy. Spośród trzech piosenek przygotowanych na eliminacje przez młodych śpiewających aktorów co najmniej jedna będzie musiała pochodzić z repertuaru: Jacques'a Brela, Bertolda Brechta, Nicka Cave, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Władimira Wysockiego, Toma Waitsa lub Kurta Weilla.

Według organizatorów – Teatru Muzycznego Capitol – stworzenie takiego kanonu było bardzo potrzebne, zwłaszcza artystom zagranicznym, którzy chcieli brać udział w konkursie aktorskiej interpretacji piosenki, ale nie bardzo wiedzieli, co to za konkurs i jaki w nim obowiązuje repertuar.

Druga istotna zmiana, to zaproszenie do udziału w przeglądzie wszystkich szkół aktorskich z Polski. Każda szkoła aktorska czy lalkarska wyznaczy w tym roku swoich dwóch reprezentantów, którzy wezmą udział w konkursie. Reprezentantów wyznaczą władze uczelni lub zostaną wyłonieni podczas uczelnianych eliminacji.

Ponadto tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej odwiedzi z recitalem Magda Umer, która zaprezentuje utwory z nowej płyty "Noce i sny". Sama mówi o nich, że "to listopadowa opowieść o listopadowym życiu listopadowej kobiety". Z kolei Karolina Cicha, laureatka II nagrody 27. przeglądu, zaśpiewa piosenki do tekstów Tadeusza Różewicza.

Tegoroczny Koncert Galowy "Anioły w kolorze" będzie poświęcony piosenkom Ewy Demarczyk (artystka kończy w tym roku 70 lat), przygotowuje go Paweł Passini. Piosenki Demarczyk zaśpiewają m.in. Stanisława Celińska, Kinga Preis, Gaba Kulka i Justyna Steczkowska.