W pierwszej części ekspozycji, przygotowanej przez IPN, pokazano 35 plansz obrazujących historię młodych Polaków w czasach PRL. "Druga część dotyczy regionu kaliskiego. Znalazły się w niej dokumenty podarowane lub pożyczone przez prywatne osoby" - powiedziała PAP dyrektor Archiwum, dr Grażyna Schlender.

Reklama

W części kaliskiej można obejrzeć dokumenty organizacji prorządowych takich jak ZMP oraz ulotki, odznaki, medale oraz zdjęcia młodych ludzi m.in. ze Zlotu Przodowników Pracy w 1952 r. w Warszawie. Jest także sporo fotografii z lat 70-tych, na przykład członków Federacji Socjalistycznego Związku Młodzieży Polskiej i imprez, jakie organizowała ta organizacja, legitymacje członków ZMS i Służby Polsce.

Część ekspozycji poświęcona jest organizacjom antykomunistycznym, m.in. Polskiej Organizacji Podziemnej. Wstrząsająca jest historia jednego z jej członków, Ziemowita Glabiszewskiego, którego w grudniu 1947 r. zatrzymali dwaj funkcjonariusze UB. "Mężczyzna, który wcześniej zastrzelił w parku miejskim dwóch funkcjonariuszy, został później schwytany i w 1948 r. powieszony w kaliskim więzieniu" - mówi Schlender.

Do sprzeciwiających się powojennemu ustrojowi należała także Młodzieżowa Organizacja Podziemna "Orzeł", która powstała we wrześniu 1952 r. W listopadzie tego samego roku została rozbita, a jej członkowie aresztowani. Na wystawie pokazano ich zdjęcia oraz oryginalne wyroki.

Najnowsze eksponaty pochodzą z czasu stanu wojennego. Są ulotki oraz dokumenty opowiadające o działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Ekspozycję można oglądać do 12 maja.