W konkursie wzięło udział ponad 1100 prac. W związku z Marią Skłodowską-Curie, która była motywem przewodnim konkursu, prace napływały z całego świata.

Reklama

Wygrał jednak gdańszczanin Adam Świerżewski. Jego projekt to czarno-białe zdjęcie noblistki, która ziewa przymykając oczy i podnosząc rękę do ust. W prawym dolnym rogu plakatu znajduje się informacja o Nocy Muzeów w Warszawie, która ma się odbyć 14 maja.

"W tej propozycji ujęło nas odbrązowienie wielkiej uczonej, która przez swoje ludzkie zachowanie, zwyczajny gest, stanie się jeszcze bliższa warszawiakom" – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Bęc Zmiana, która przygotowała konkurs na zlecenie miasta stołecznego Warszawy.

Udział w konkursie mogli wziąć tylko studenci i absolwenci kierunków związanych z projektowaniem. Warunki, jakie musiały spełniać propozycje, to: oryginalność pracy, skuteczna forma komunikacji oraz związek z Marią Skłodowską-Curie. Pojawienie się w projekcie plakatu noblistki było podstawowym warunkiem, ponieważ ONZ ogłosiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Chemii, co organizatorzy Nocy Muzeów uznali za motyw przewodni tegorocznej imprezy.

Jak zapowiadają organizatorzy, zwycięski projekt, to tylko szkic plakatu. Według regulaminu, laureat konkursu zostanie zaproszony do współpracy nad ostateczną wersją plakatu.

Plakat pojawi się we wszystkich materiałach promocyjnych dotyczących Nocy Muzeów. "Ogromnych rozmiarów plakat zawiśnie na wschodniej fasadzie Pałacu Kultury i Nauki, ponadto jego reprodukcje znajdą się w informatorze poświęconym Nocy Muzeów i w materiałach promocyjnych wydawanych przez miasto" - powiedział we wtorek Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora biura promocji miasta.

Tegoroczna, ósma już, warszawska Noc Muzeów, odbędzie się 14 maja. Weźmie w niej udział ponad 230 placówek. Noc "zapadnie" o godzinie 19. Niektóre muzea zakończą pracę o 1 w nocy, niektóre o 3, a są i takie, które zamkną drzwi dopiero po wyjściu ostatniego zwiedzającego.

Do placówek, które uczestniczyły w poprzednich edycjach, dołączyły nowe m.in.: Muzeum TVP, Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki, które jako jedyne nie proponuje tej nocy wolnego wstępu.Reklama