"<Dama z gronostajem> wyjeżdża w maju na dziewięciomiesięczną wyprawę. Będzie eksponowana po ok. trzy miesiące w Madrycie, Berlinie i Londynie" - mówił Żuchowski. Jak podkreślił wpływ na decyzję ministerstwa miało to, że po raz pierwszy w historii wypożyczeń dzieła da Vinci z osobistą prośbą w tej sprawie zwrócił się fundator Fundacji Książąt Czartoryskich, Adam Karol Czartoryski.

Żuchowski powiedział, że po tych trzech wystawach "Dama" wróci do Krakowa, "który jest jej domem".

Wiceminister wyraził też nadzieję, że uda się opracować pełną, profesjonalną monografię konserwatorską obrazu, jaką posiadają inne dzieła o najwyższej światowej wartości.

Pierwsza z wystaw - w Madrycie rozpoczyna się w połowie maja. Od sierpnia w Gemaeldegalerie w Berlinie planowana jest wystawa portretu renesansowego.

"Dama z gronostajem" to jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach i jedyny obrazem Leonarda da Vinci w Polsce. Jego właścicielem jest Fundacja Książąt Czartoryskich. Fundacja otrzymała już zgodę na wypożyczenie dzieła na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie (od listopada 2011 do lutego 2012).