Do dyspozycji uczestników festiwalu będą gry, do których rozegrania wystarczy kwadrans i takie, na które trzeba sobie zarezerwować nawet godzinę. Nocna zabawa z historią została tak przygotowana, by mogły w niej brać udział całe rodziny. Osobom, które po raz pierwszy zetkną się z grami, pomogą instruktorzy.

Reklama

Kurkiewicz podkreśla, że do udziału w grze nie jest potrzebna gruntowna wiedza historyczna czy dotycząca strategii wojskowych. "Chodzi o to, by dobrze się bawiąc poznawać nasze dzieje. Gry mają zachęcać do zdobywania wiedzy" - powiedział.

Do dyspozycji festiwalowych gości organizatorzy oddadzą między innymi gry: "Kolejka", "Pamięć 1939", "Mali Powstańcy", "Orzeł i Gwiazda", "Szare Szeregi" czy "Twilight Struggle". Partię "303", zdobywcy tytułu: "Planszowa Gra Wojenna Roku 2010" będzie można rozegrać na specjalnej wielkoformatowej planszy.

Organizatorzy przewidzieli konkursy z nagrodami w postaci gier planszowych, a także pokaz ataku na pociąg pancerny w grze wojennej z figurkami "Flames of War". Na miejscu będzie można kupić większość prezentowanych gier. Festiwal Planszowych Gier Historycznych odbędzie się w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki przy ulicy Marszałkowskiej 21/25.