Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które jest gospodarzem tego miejsca, poinformował PAP, że w odnowionych zabytkowych wnętrzach w sobotę została otwarta nowa ekspozycja "W kontuszu i przy szabli" poświęcona kulturze staropolskiej. W Noc Muzeów można ją zwiedzać do północy.

Reklama

"Poprzednia ekspozycja była zaaranżowana 40 lat temu i przez ten czas służyła zwiedzającym. Przyszedł więc czas, by ja zmienić i odświeżyć: na nowo zaaranżować, wprowadzić nowe sposoby prezentacji zbiorów i wzbogacić o nowe eksponaty" - ocenił dyr. Bartosz.

Trzon wystawy stanowią zbory książąt Sanguszków pochodzące z pałacu w Gumniskach. Prezentowana jest broń i osprzęt przeznaczony do walki i łowów, jedna z najcenniejszych kolekcji portretu staropolskiego, bogate zbiory porcelany, szkła i sreber stołowych oraz galeria portretów książąt Sanguszków.

"W Noc Muzeów jest też niepowtarzalna okazja do przymierzenia kontusza szlacheckiego oraz zbroi, a także podejrzenia konserwatorów zabytków przy pracy" - dodał Bartosz.

Zwiedzający mają też możliwość wejścia na wieżę ratuszową, skąd można podziwiać nocną panoramę Tarnowa. W przyszłości wieża, będąca najwyższym punktem widokowym do oglądania starówki, będzie udostępniana dla widzów tylko okazjonalnie.

Tarnowski ratusz był remontowany w kilku etapach od 2005 do 2010 roku. Koszt prac wyniósł prawie 4,7 mln zł a przedsięwzięcie uzyskało unijne dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Najpierw prace koncentrowały się na zewnątrz budynku: wyremontowano dachy oraz elewację ratusza i wieży ratuszowej. Potem przyszła pora na prace wewnątrz budynku. Wiązało się to z całkowitym zamknięciem na dwa lata sal dla zwiedzających. Eksponaty na czas remontu trafiły do należącej do muzeum kamienicy przy tarnowskim rynku.

Reklama

W trakcie remontu wymienione zostały wszystkie instalacje oraz założono instalacje monitoringu telewizyjnego i alarmową. Część budynku została przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zakonserwowano XVII-wieczne freski zachowane w środkowej sali, tzw. Sali Pospólstwa. Zaadaptowano poddasze, w którym urządzono magazyny i przestrzeń ekspozycyjną oraz piwnice z przeznaczeniem na salę projekcyjną.

Ratusz w Tarnowie został wybudowany na przełomie XV/XVI wieku jako gotycki, murowany. W połowie XVI wieku rozbudowany i wzbogacony o elementy renesansowe przez Jana Marię Mosca zw. Padovano. Od początku istnienia do 1931 był siedzibą samorządowych władz miejskich.

Na parterze znajdowały się m.in. zbrojownia i waga miejska, a na piętrze Sala Rady i Sala Pospólstwa. W przyziemiu wieży zlokalizowano miejski areszt, a na ganku wieży - strażnicę pożarową. Na wieży ratuszowej znajduje się zegar z XVI wieku, zaliczany do najstarszych tego typu zegarów w Polsce.

Od 1931 roku ratusz jest siedzibą muzeum, które posiada m.in. unikatową kolekcję portretów sarmackich z XVII-XVIII wieku, jeden z najcenniejszych w kraju zbiór porcelany oraz zbiór broni i uzbrojenia z oryginalną kopią husarską - jedną z trzech w całości zachowanych w Polsce.