Uroczystość odbyła się w środę w Warszawie. Medal Gloria Artis nadawany jest osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury.

Reklama

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że odznaczając artystów, jednocześnie dziękuje im za wkład w polską kulturę. "Robię to nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu wszystkich, którzy was kochają, cenią państwa pracę, twórczość" – mówił Zdrojewski.

Złotym medalem Gloria Artis odznaczony został m.in. artysta fotografik, fotoreporter Erazm Ciołek. Artysta w latach 1965-70 był pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej i Centralnej Agencji Fotograficznej. W sierpniu 1980 r. fotografował strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W latach 1980-1992 poświęcił się rejestracji działań Solidarności. W 2006 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za aktywną działalność w latach 80.

"Kiedy okazywało się, że sprawa jest ważna, zawsze przystępowałem do jej dokumentowania, przysięgając sobie, że bez względu na ewentualne konsekwencję będę dokumentował to, co się dzieje w naszej polskiej rzeczywistości i robiłem to" – mówił dziennikarzom Ciołek. Jak dodał, niekiedy z tego powodu spotykał się z represjami, ale nigdy niczego w swoim życiu zawodowym nie żałował.

"Kiedyś (...) powiedziałem swojej żonie, że będę najlepszym fotografem w kraju. I to się zdarzyło" – ocenił Ciołek.

Złotą Glorią Artis Zdrojewski uhonorował też scenarzystę, reżysera Janusza Zaorskiego, autora m.in. "Matki królów" (1982), "Jeziora Bodeńskiego" (1985), "Szczęśliwego Nowego Jorku" (1997).

Andrzej Barański, twórca filmów m.in. "Nad rzeką, której nie ma" (1991), "Dwa księżyce" (1993), "Parę osób, mały czas" (2005) otrzymał srebrny medal.

Srebrną Glorią Artis minister odznaczył również piosenkarkę Danuta Błażejczyk, wokalistę i kompozytora Aleksandra Nowackiego, dziennikarza i współtwórcę programu telewizyjnego "Wideoteka dorosłego człowieka" Krzysztofa Szewczyka.

Reklama

Wokalista rockowy związany w swej karierze m.in. z zespołami Siekiera i Armia Tomasz Budzyński oraz Maciej Maleńczuk – wokalista, gitarzysta, związany m.in. z Pudelsami i Homo Twist - otrzymali brązowe medale.