Festiwal odbędzie się w dniach 16 sierpnia - 1 września.
Jak podkreślił na środowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu, Stanisław Leszczyński, ideą festiwalu jest przedstawianie XIX-wiecznej Europy z punktu widzenia Fryderyka Chopina, poszukiwanie wątków, które zadecydowały o indywidualnym stylu chopinowskim, oraz prezentowanie twórczości inspirowanej muzyką wybitnego polskiego kompozytora.
Na koncercie inauguracyjnym w warszawskiej Filharmonii Narodowej, który będzie dedykowany pamięci zmarłego w tym roku wybitnego muzykologa Bohdana Pocieja, wystąpi laureat 16. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Jewgienij Bożanow. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego pod przewodnictwem Jacka Kaspszyka. Muzycy wykonają koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina oraz X Symfonię Fis-dur Gustava Mahlera.
W tym roku szczególnie miejsce w festiwalowym repertuarze, obok utworów patrona festiwalu, zajmie muzyka Gustawa Mahlera, w 100. rocznicę jego śmierci, i Franciszka Liszta, w 200. rocznicę jego urodzin.
Festiwalowa publiczność usłyszy muzykę Liszta, przyjaciela Chopina, m.in. na koncercie symfonicznym w wykonaniu rosyjskiego pianisty Denisa Matsujewa, który odbędzie się w sobotę 20 sierpnia. W towarzystwie Rosyjskiej Orkiestry Narodowej Matsujew wykona m.in. poemat symfoniczny "Heroide funebre", I Koncert fortepianowy Es-dur i poemat symfoniczny "Orpheus" węgierskiego kompozytora. "To jest ten Liszt, wyznaczający chopinowską Europę, która gna w kierunku wirtuzowstwa i popisu" – mówił Leszczyński.
Wykonanie koncertu fortepianowego a-moll Ignacego Jana Paderewskiego upamiętni 70. rocznicę śmierci tego pianisty, kompozytora i polskiego męża stanu. Koncert pamięci Paderewskiego odbędzie się w środę 17 sierpnia. Na scenie zaprezentują się pianiści: Plamena Mangova i Michał Szymanowski. Razem z wrocławską Orkiestrą Symfoniczną im. Lutosławskiego wykonają też koncert fortepianowy Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Według Leszczyńskiego, wymienienie w tytule festiwalu nazwiska Zygmunta Noskowskiego, znanego pedagoga, nauczyciela m.in. Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza, wskazuje, jak ważnym elementem tegorocznej edycji jest muzyka polska. Dzieło tego kompozytora i dyrygenta – poemat symfoniczny "Step" – zostanie wykonany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w czwartek 18 sierpnia. "Jego muzyka po raz pierwszy zabrzmi w oryginalnym brzmieniu, w wykonaniu Orchestre des Champs-Elysees pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe" – zapowiedział dyrektor.
Wybitna pianistka Marta Argerich, która gościła już na festiwalu "Chopin i jego Europa", w tym roku – wraz z innymi artystami – zaprezentuje kwintet fortepianowy g-moll polskiego kompozytora Juliusza Zarębskiego. Na scenie obok Argerich wystąpią polscy i rosyjscy kameraliści: pianistka Lilya Zilberstein, altowiolistka Lyda Chen, wiolonczelista Alexander Neustrojew oraz skrzypkowie: Bartłomiej Nizioł i Agata Szymczewska. Zarębski, przedwcześnie zmarły kompozytor muzyki romantycznej, uczeń Liszta, dedykował kwintet fortepianowy g-moll swojemu mistrzowi. Na koncercie, który odbędzie się w warszawskiej Filharmonii Narodowej w środę 17 sierpnia, zostanie też wykonane "Concerto Pathetique" na dwa fortepiany Liszta.
Po raz kolejny na festiwalu "Chopin i jego Europa" wystąpią światowe sławy muzyki poważnej, m.in. pianiści, obok Marthy Argerich: Dina Yoffe, Alexander Lonquich, Kathia Buniatishvili, Nelson Goerner, Janusz Olejniczak i Ingrid Fliter. Zagrają laureaci i uczestnicy XVI Konkursu Chopinowskiego: Juliana Awdiejewa, Danił Trifonow, Francois Dumont, wspomniany już Jewgienij Bożanow i Paweł Wakarecy, oraz znane zespoły, m.in.: Collegium Vocale Gent, Accademia Chigiana Siena i brytyjska Orkiestra Wieku Oświecenia.