Najpewniejszą drogą do zbicia fortuny na pisaniu w naszym kraju nie są jednak książki podróżnicze czy literatura dla dzieci i młodzieży, lecz powieści adresowane do kobiet. W pierwszym rankingu „Wręcz Przeciwnie” najlepiej zarabiających polskich pisarzy są cztery kobiety specjalizujące się w tej tematyce.

Reklama

Oto zestawienie:

1. Wojciech Cejrowski: 1,87 mln zł

Zaczynał od publicystyki politycznej w latach 90., ale największe sukcesy odniósł jako autor książek podróżniczych, opisujących jego wyprawy głównie do Ameryki Łacińskiej. Tylko w ubiegłym roku sprzedał m.in. 300 tys. egzemplarzy książki „Gringo wśród dzikich plemion” i 100 tys. egzemplarzy drugiego, poprawionego wydania „Podróżnika WC”.

2. Małgorzata Kalicińska: 963 tys. zł

Reklama

Jej najnowsza powieść „Zwyczajny facet” sprzedała się przyzwoicie (84 tys. egzemplarzy), ale większość jej dochodów pochodzi ciągle ze sprzedaży książek składających się na tzw. sagę mazurską (w sumie 130 tys. egzemplarzy w minionym roku).

3. Katarzyna Grochola: 945 tys. zł

Najbardziej znana w Polsce twórczyni tzw. literatury kobiecej. W 2010 r. sprzedała m.in. 180 tys. egzemplarzy nowej książki „Zielone drzwi”. Ma własną oficynę – Wydawnictwo Autorskie, ale tę ostatnią powieść wydała w Wydawnictwie Literackim.