W konkursie zwyciężyli Aleksandra Midor i Mateusz Przybyłowski i to według ich pomysłu odmalowany będzie blok przy ulicy Przestrzennej, na osiedlu Huby we Wrocławiu. Ich projekt, który był jedną z 58 nadesłanych prac, wykorzysta spółdzielnia mieszkaniowa Wrocław-Południe, która włączyła się w akcję L.U.Ca.

Reklama

"Pospolite Ruszenie", czyli akcja mająca na celu zmianę wyglądu miejskiego krajobrazu Polski została zainaugurowana 18.czerwca tego roku happeningiem na wrocławskim osiedlu Gaj. Od tego czasu, L.U.C oraz zaproszeni przez niego partnerzy - raper Sokół, Narodowe Centrum Kultury i Miast Wrocław wspólnie dążą do zmiany estetyki polskich osiedli, na których często bloki mieszkalne oszpecane są nieprzemyślaną elewacją.

"Przerażający jest poziom spójności estetyki zewnętrznej w Polskich miastach. Nie chodzi tylko o to, żeby wszystkie bloki pomalować, ale aby sprowokować dyskusję. Chodzi o to żeby zacząć rozmawiać o tym, jak powinno wyglądać nasze otoczenie" - mówił podczas konferencji prasowej raper Sokół.

Poprzez wprowadzenie sztuki i designu na ulice, inicjatorzy akcji chcą motywować do indywidualnych przedsięwzięć poprawiających wygląd polskich zabudowań.

"Chcielibyśmy wciągnąć w naszą akcję jak najwięcej ludzi, aby zaczęli się zastanawiać nad tym, co się dzieje dokoła i poczuli, że mogą mieć jakiś wpływ na to, w jakim otoczeniu żyją" - dodał Sokół.

Pierwszym krokiem w tym celu było zorganizowanie konkursu, który spotkał się z zainteresowaniem polskich i zagranicznych profesjonalistów z pracowni architektonicznych jak i artystów ulicznych oraz amatorów. Pojawiły się prace nadesłane z Hiszpanii, Niemiec i Francji.

Reklama"Finał konkursu to nie koniec projektu, będziemy dalej działać. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Chcemy promować idę estetycznych bloków - niekoniecznie muszą być one artystycznie pomalowane, ale powinny wtapiać się w otoczenie neutralnymi barwami, a nie uderzać tandetnymi kolorami, które je oszpecają" - powiedział L.U.C.

Dodał on, że w przyszłości "Pospolite Ruszenie" ma w planach poszerzenie swojej działalności.

"Chcemy również promować ideę zazieleniania przestrzeni miejskiej oraz rozpocząć walkę z wszechobecnymi billboardami w Polsce, ale na to przyjdzie pewnie czas z nowym rokiem" - zapowiedział L.U.C.

W dniu zakończenia konkursu "Pospolitego Ruszenia" swoją premierę miał nagrany przez L.U.Ca i Sokoła teledysk do singla promującego akcję.

L.U.C, czyli Łukasz Rostkowski to polski producent muzy6czny, performer, reżyser teledysków i koncertów. Laureat Paszportu Polityki, Wrocławskiej Nagrody Muzycznej i wielu innych wyróżnień ze świata sztuki. Jego twórczość charakteryzuje się eklektyzmem - artysta łączy w swoim przekazie elementy z czterech dziedzin sztuki - słowa, muzyki, filmu i grafiki. Ma na swoim koncie sześć albumów studyjnych. Kolejna płyta, zatytułowana "Kosmostumostów" ukaże się 20.października.