"Kilka lat temu wydano w Anglii moją biografię, zatytułowaną +Manitou Man+. To, co zaproponowali mi Robert i Piotr było o wiele bardziej dogłębną i bardziej aktualną wersją tamtego projektu" -powiedział Masterton podczas czwartkowego spotkania w warszawskim Traffic Clubie.

"Od momentu narodzin tego pomysłu aż do obecnego finału jestem z nimi w stałym kontakcie mailowym. Poza tym oni byli tak mili, że stworzyli całą stronę internetową o mnie. Dlatego też nigdy nie traktowałem ich jak fanów, których spotyka się często na konferencjach i zjazdach, poświęconych literaturze grozy. Widać było, że podchodzą do tego, co robię, z wielkim zainteresowaniem i działają w sposób niezwykle profesjonalny" - mówił dalej pisarz.

Dodał również, że w jego, napisanej przez Polaków, biografii zawiera się wiele elementów, które "definiują jego twórczość": thrillery, powieści grozy, poradniki seksuologiczne a także poezję, którą Masterton pisze od siedemnastego roku życia.

"Zawsze uważałem za ważne, by pisarze zajmowali się także poezją - kontynuował Masterton. - "To jest jak rozbieranie silnika na części, tyle że w wypadku poezji na części rozbierany, a potem składany jest język".

Masterton dodał również, że ważne dla niego było, by ta książka ukazała się właśnie w Polsce. Polacy byli odbiorcami, którzy okazali mu ogromne wsparcie, zainteresowanie i zareagowali na jego twórczość najlepiej na świecie. Obiecał również, że będą kolejne jego książki, których akcja osadzona będzie w naszym kraju.

Książka, zatytułowana "Masterton" ma charakter przewodnika po twórczości autora; podzielona jest na rozdziały, których tytuły uporządkowane zostały alfabetycznie. Każda litera odpowiada innej sferze twórczości pisarza: A - to alternatywne światy, B - bohaterowie, itd.

W tomie zamieszczono siedem niepublikowanych wcześniej opowiadań Mastertona. Są w niej także jego wiersze. Czytelnicy znajdą w niej także przepisy kulinarne na kilka ulubionych dań Mastertona.

Jak powiedział w czwartek współautor książki Robert Cichowlas, pomysł jej napisania zrodził się w roku 2007, kiedy Masterton był w Polsce na spotkaniu autorskim, a obaj Polacy mieli przeprowadzić z nim wywiady. Wtedy właśnie zdecydowali o napisaniu biografii brytyjskiego twórcy. Przez dwa lata gromadzili materiały, których zresztą wiele dostarczył im sam Masterton.

Graham Masterton (ur. 1946 r. w Edynburgu) znany jest głównie jako autor powieści grozy, choć np. w wieku 24 lat został redaktorem naczelnym magazynu erotycznego "Penthouse".

Zadebiutował w 1975 r. powieścią "Manitou",która przyniosła mu rozgłos. Jej głównym bohaterem jest Harry Erskine, cwaniak i jasnowidz, który zarabia na życie "wróżąc starszym bogatym paniom i przepowiadając im przyszłość oczywiście pełną młodych przystojnych kochanków i niespodziewanych wygranych na loterii". "Manitou" zostało również przeniesione w 1978 r. na ekran kinowy; Harry'ego Erskine'a zagrał Tony Curtis.

Dotychczas wydał prawie 100 pozycji, w tym kilka cykli powieściowych, m.in. "Rook" i "Strażnicy nocy". W cykl przerodziła się też jego powieść debiutancka, której ostatnia część - "Armagedon" - ukazała się dwa lata temu.

Masterton jest też autorem thrillerów ("Kondor"), powieści katastroficznych ("Głód") oraz poradników seksuologicznych i zbiorów opowiadań. Jedno z nich, pt. "Anka", rozgrywa się w Katowicach.

Pisarz jest laureatem wielu nagród, m.in. Specjalnego Edgara, przyznawanego przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Kryminałów; srebrnego medalu West Cost Review of Books oraz prestiżowej francuskiej Prix Julia Verlanger, którą otrzymał jako jedyny pisarz nie piszący po francusku.

Wydawcą biografii Mastertona w Polsce jest Wydawnictwo Albatros.

Piotr Pocztarek prowadzi oficjalny polski serwisu internetowy poświęcony twórczości Grahama Mastertona. Robert Cichowlas jest pisarzem - autorem czterech powieści i trzech zbiorów opowiadań osadzonych w konwencji horroru.