W tym roku wszyscy nominowani do Paszportów Polityki w kategorii literatura to autorzy, których trudno nazwać debiutantami, bowiem każdy z nich ma na swoim koncie pisarskie sukcesy.

Reklama

Oto trzej nominowani oraz cytowane za "Polityką" uzasadnienia jury:

Szczepan Kopyt za "Buch", książkę poetycką wydaną z płytą

Szczepan Kopyt tworzy kapitalne wiersze zaangażowane i angażujące, dzięki którym poezja na powrót staje się tym, co wspólne. Niczym współczesny aojda zwraca ludziom pieśń, która zbyt długo była trzymana w postmodernistycznych laboratoriach literackich. Nie opiewa bogów, lecz świat przez nich opuszczony. Nie pisze o herosach, lecz o „bohaterach klasy robotniczej”.

Zygmunt Miłoszewski za powieść kryminalną "Ziarno prawdy"

Miłoszewski potwierdził po raz kolejny, że powieść kryminalna przestaje być gatunkiem li tylko rozrywkowym. Śledztwo prowadzone przez prokuratora Szackiego jest pretekstem do opowieści o arcypolskich, wstydliwych demonach antysemityzmu. A do tego w ramach bonusu Miłoszewski dodaje w „Ziarnie prawdy” bardzo smakowity opis Sandomierza.

Mikołaj Łoziński za powieść "Książka"

Jego „Książka” to powieść o rodzinnych sekretach; o tym, co sprawia, że ludzie są ze sobą, nie mogą bez siebie żyć, choć robią sobie nieraz rzeczy straszne albo rzeczy, których robić by sobie nie chcieli. Opisany przez Freuda czarny „romans rodzinny” nie ma w naszej literaturze zbyt wielu inscenizacji. Przenikliwość psychologiczna sąsiadująca z czułością, poczucie humoru, talent literacki zapowiadają kogoś, kto wiele może dokonać.

Gala wręczenie Paszportów Polityki odbędzie się już w styczniu.