STYCZEŃ:

Reklama

Andrzej Seweryn objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie. W 2011 roku na scenie Polskiego pod dyrekcją Seweryna publiczność mogła zobaczyć m.in.: "Szczęśliwe dni/Końcówkę" Samuela Becketta, "Hekabe" Eurypidesa, "Szkołę żon" Moliera.

Olgierd Łukaszewicz został nowym prezesem Związku Artystów Scen Polskich; zastąpił na tym stanowisku Joannę Szczepkowską, która zrezygnowała z pełnionej funkcji, argumentując, że nie podejmuje się firmować dłużej swoim nazwiskiem "istniejącego stanu rzeczy" w ZASP.

MARZEC:

Zmarła aktorka Irena Kwiatkowska. Stworzyła ponad 100 ról teatralnych. Była gwiazdą kabaretów: Szpak, Dudek i telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów. Widzowie zapamiętali ją m.in. jako Kobietę Pracującą w "Czterdziestolatku" oraz matkę Pawła w serialu telewizyjnym "Wojna domowa" (1965).

KWIECIEŃ:

Aktorka Grażyna Szapołowska straciła pracę w Teatrze Narodowym w wyniku konfliktu z dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego Janem Englertem. Doszło do niego ponieważ w Teatrze Narodowym nie odbył się spektakl "Tango" Sławomira Mrożka. Powodem była nieobecność Grażyny Szapołowskiej, która w tym czasie uczestniczyła w emitowanym na żywo muzycznym telewizyjnym show.

MAJ:

Barbara Krafftówna - Felicja z "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa, Honorata z "Czterech pancernych i psa", wykonawczyni piosenek kabaretowych, w tym "Przeklnę cię" z kabaretu Starszych Panów - świętowała 65-lecie pracy artystycznej. Teatr Dramatyczny w Warszawie zorganizował specjalny cykl wydarzeń, w tym jubileuszowy koncert z udziałem artystki.

CZERWIEC:

Ignacy Gogolewski, wybitny aktor teatralny i filmowy, odtwórca m.in. roli Antka Boryny w ekranizacji "Chłopów", były prezes ZASP, świętował 80. urodziny. Jubileuszowe wydarzenia odbywały się m.in. w Warszawie.

WRZESIEŃ:

Najnowszy spektakl Krystiana Lupy "Poczekalnia.0" miał swoją premierę podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Było to jedno z głównych wydarzeń teatralnych Kongresu.

PAŹDZIERNIK:

Po ponad 50. latach przerwy - na antenie TVP1 powrócono do formuły prezentowania Teatru TV na żywo. Przedstawienie "Boska" z Krystyną Jandą w roli głównej spotkało się z ogromnym zainteresowaniem widzów i internautów. Przed telewizorami zasiadło 2 mln 776 tys. osób. Była to największa widownia Teatru Telewizji od ponad 11 lat.

GRUDZIEŃ:

Zmarł Adam Hanuszkiewicz - aktor i jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów teatralnych. Współtworzył Teatr Telewizji. Wśród najbardziej znanych spektakli jest "Balladyna" z Bożeną Dykiel, która jako jasnowłosa Goplana po scenie Teatru Narodowego w Warszawie jeździła na Hondzie.

50-lecie pracy artystycznej obchodził aktor Daniel Olbrychski. W warszawskich obchodach rocznicy obok prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska wzięły udział znakomitości ze świata kina i teatru m.in.: Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Olga Lipińska.

Gabriela Oberbek otrzymała nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w teatrach dramatycznych w sezonie 2010/2011. Aktorka została wyróżniona za rolę Księżniczki Justyny w spektaklu "Rozmowy z Piotrem" w reżyserii Jana Nowickiego.