Prezentacje polskiej kultury zorganizowane w ramach przewodnictwa w Radzie UE obejrzało 19 milionów widzów na całym świecie - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. Instytut odpowiadał za Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji. Jak zaznaczył dyrektor, na ekspozycji zostaną przybliżone te wydarzenia, które zdobyły największe uznanie publiczności za granicą.

Reklama

W warszawskiej Zachęcie publiczność zobaczy zdjęcia i filmy pokazujące występy I,Culture Orchestra, szycie przez mieszkańców zagranicznych metropolii gigantycznych puzzli z kolorowych tkanin w ramach projektu "I,Culture Puzzle" oraz pokazy spektaklu "Planeta Lem" w reżyserii Pawła Szkotaka, promującego twórczość Stanisława Lema. Widzowie wystawy "Kultura w czasach prezydencji" będą też mogli wysłuchać wierszy Czesława Miłosz czytanych w dziesięciu językach świata i zobaczyć zdjęcia z wystaw polskiej sztuki, m.in. prezentowanych w Brukseli: "Power of Fantasy" i "Alina Szapocznikow. Sculpture undone 1955-1972" oraz berlińskiej "Obok.Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". W ramach ekspozycji wyświetlone zostaną filmy dokumentalne, mające pokazywać cudzoziemcom prawdziwe oblicze naszego kraju.

Głównym celem wystawy "Kultura w czasach prezydencji" jest pokazanie, jak polskie projekty zostały przyjęte za granicą - powiedziała na konferencji koordynatorka zagranicznego programu kulturalnego Olga Wysocka.

Założenia i przebieg poszczególnych realizacji w ramach zagranicznego programu kulturalnego mają przybliżyć polskiej publiczności warsztaty, zorganizowane przez twórców projektów. Cykl rozpocznie sobotnie spotkanie z szefem instytutu Pawłem Potoroczynem. Dla zwiedzających Zachętę przygotowano warsztaty muzyczne, teatralne i rzemieślnicze. Odbędą się też warsztaty dla dzieci, które będą mogły przygotować pamiątki z Polski. Lekcje teatralne, prowadzone przez aktorów Teatru Biuro Podróży, nawiążą do spektaklu "Planeta Lem". Najmłodsi wraz z rodzicami zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach muzycznych "Zagraj w I,Culture" i "Dźwięk bez obaw".

W ramach wystawy będzie można zapoznać się z publikacjami wydanymi podczas polskiej prezydencji. Zostaną one zgromadzone w mediatece zaprojektowanej przez Tomasza Rygalika na potrzeby ekspozycji polskiej sztuki współczesnej "Power of Fantasy" zrealizowanej w BOZAR w Brukseli.

Wystawa "Kultura w czasach prezydencji" będzie czynna w warszawskiej Zachęcie od 4 do 19 lutego.

Reklama

Instytut Adama Mickiewicza zamierza podsumować kulturalne wydarzenia polskiej prezydencji zorganizowane za granicą nie tylko na wystawie w Zachęcie. Od środy na ogrodzeniu Łazienek Królewskich wzdłuż Alei Ujazdowskich w Warszawie prezentowane będą zdjęcia z realizacji trzech flagowych projektów programu: "I,Culture Orchestra", "Planeta Lem" i "I,Culture Puzzle". Fotografie będą prezentowane przez cały luty.

Instytut Adama Mickiewicza chce także sprowadzić z Brukseli ogromną metalową tęczę pokrytą różnobarwnymi kwiatami, która stała przez kilka tygodni na placu przed Parlamentem Europejskim. Instalacja artystki Julity Wójcik "Tęcza" zostanie ustawiona na Pl. Zbawiciela w Warszawie prawdopodobnie w kwietniu.

W czasie polskiej prezydencji od lipca do grudnia 2011 r. zrealizowano w sumie ponad 1400 projektów kulturalnych, za granicą - ok. 400. Za Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji odpowiadał Narodowy Instytut Audiowizualny. Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji realizował Instytut Adama Mickiewicza.