W Krakowie trwają przygotowania do pogrzebu Wisławy Szymborskiej, który zmarła 1 lutego. Poetka zostanie w czwartek pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim. Zgodnie z je wolą ceremonia będzie miała świecki charakter.

Reklama

W uroczystościach, które rozpoczną się w samo południe udział zapowiedzieli m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Przybędą też wybitni przedstawiciele świata kultury i przyjaciele noblistki. Informacje o pogrzebie Szymborskiej zostały rozesłane do osobistości, znających poetkę i ceniących jej twórczość na całym świecie, m.in. Umberto Eco, Woody Allena, oraz poetów, laureatów literackiego Nobla Seamusa Heaney'a i Tomasa Transtroemera.

Do Krakowa mają przyjechać tłumacz wierszy noblistki Anders Bodegard i litewski poeta Tomas Venclova. Mieszkający w USA bokser Andrzej Gołota, którego walki oglądała Szymborska, chce przekazać wieniec z 89 białych róż. To nie wszystko. Jak podaje Polskie Radio pięściarz napisał wiersz dla zmarłej poetki.

Dla P. Szymborskiej

Braknie mi Ciebie w moim narożniku
mimo że nigdy nie stąpałaś po ringu.
Pozostaną wiersze.
"Dziękuję" to za mało...


Reklama

A. Gołota

Urna z prochami zmarłej zostanie odprowadzona z Domu Pożegnań do grobowca rodzinnego. W trakcie uroczystości przewidziano kilka przemówień, w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego. W momencie składania urny do grobu ma zabrzmieć utwór w wykonaniu Elli Fitzgerald, którą zmarła poetka szczególnie lubiła.

Organizatorzy uroczystości apelują, aby osoby, które pragną oddać hołd poetce kupując kwiaty bądź wieńce, rozważyły wpłatę pieniędzy na jedno z hospicjów działających na terenie Krakowa.