Dwa lata temu Teatr Kwadrat przeniósł swoją siedzibę do Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy Al. Niepodległości w Warszawie. Teraz okazało się, że budynek ten będzie oddany do generalnego remontu. W związku z tym zespół Teatru Kwadrat musi znów się przenosić. Tym razem zacumują w budynku, w którym do niedawna mieścił się Teatr Bajka. Jednak na remont tego miejsca potrzeba około 2,5 mln złotych i aby zebrać choć trochę pieniędzy, zespół Teatru Kwadrat przygotowuje spektakl "Dusza Kobusza".

Reklama

"Dusza Kobusza" to spektakl, który został stworzony na podstawie benefisu Jana Kobuszewskiego z okazji 55-lecia jego pracy artystycznej.

Ta sztuka będzie grana tylko 18 razy, a dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek będzie w całości przeznaczony na remont nowej sali w budynku, w którym niegdyś mieścił się Teatr Bajka.

Reżyserem przedstawienia jest dyrektor Teatru Kwadrat Andrzej Nejman, a na scenie pojawią się m.in. Ewa Kasprzyk, Lucyna Malec, Magdalena Stużyńska, Ewa Wencel, Ewa Ziętek, Andrzej Andrzejewski, Andrzej Grabarczyk, Marcin Kwaśny, Andrzej Nejman, Marek Siudym, Paweł Wawrzecki, Grzegorz Wons oraz sam Jan Kobuszewski.

W tym spektaklu wystąpią 23 osoby z grona naszego teatru. Pokażemy filmy archiwalne z fragmentami występów Jana Kobuszewskiego z ostatnich 55 lat. Będą utwory muzyczne solowe i chóralne z rozmaitych etapów życia zawodowego Jana Kobuszewskiego, fragmenty skeczów, w których występował - powiedział Andrzej Nejman. Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju przygotował też specjalnie nową wersję słynnego skeczu Kabaretu Dudek "Wężykiem". To będzie współczesna wersja tego skeczu, a w roli, którą grał Janek Kobuszewski, zobaczymy Pawła Wawrzeckiego - dodał dyrektor Kwadratu.

Sam Kobuszewski także wystąpi w tym przedstawieniu, jednak jak mówi Nejman, nie było łatwo przekonać nestora Teatru Kwadrat do udziału w tym przedsięwzięciu... Dwa miesiące przekonywaliśmy Janka, żeby się na to zdobył. To jest niebywałe, ale on uważa, że nie jest wystarczająco znamienitą osobowością, żeby robić o nim przedstawienia teatralne. To jest wzruszająca skromność. Bardzo się cieszę, że dał się namówić i że jest jedyną osobą, która sądzi, że nie warto robić o niej spektakli - powiedział Nejman.

Spektakl "Dusza Kobusza" w Teatrze Kwadrat już przy ulicy Marszałkowskiej 138 w Warszawie, będzie grany tylko 18 razy od 23 marca.