To opowieść o ludziach, którzy poważnie traktują swoją wiarę i swoje życie. Ich wyobrażenia na temat ideału są jednak twardo konfrontowane z prozą życia, a codzienne dramaty nie przypominają wzniosłych uniesień z żywotów świętych, choć także wymuszają heroizm - powiedział we wtorek Jarosław Jakubowski.

Reklama

Dramat, stworzony specjalnie na zamówienie Teatru Polskiego, początkowo nosił roboczy tytuł "Pielgrzymka 2012". W trakcie prac tekst jednak ewoluował i ostatecznie akcja rozgrywać się będzie nie w grupie pielgrzymów wędrujących współcześnie do Sanktuarium, ale we wnętrzu "przeciętnego" mieszkania.

Premiera zbiega się z kolejną rocznicą katastrofy w Smoleńsku. Chcieliśmy przyjrzeć się też, jak wszystko to, co związane z tą tragedią, odcisnęło się na życiu ludzi, ale unikając przy tym publicystyki i dosłowności - zaznaczył Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego.

"Wszyscy święci" w reżyserii Wojciecha Farugi to drugi z czterech spektakli wchodzących w skład cyklu inscenizacji "Oburzeni", realizowanego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pozostałe trzy propozycje to: "Opera za trzy grosze" (reż. Paweł Łysak), której premiera odbyła się 24 września 2011, a także przygotowywane dopiero "Popiełuszko" (reż. Paweł Łysak) oraz "Źle ma się kraj" (reż. Weronika Szczawińska).

Jeszcze kilka lat temu masowe rozruchy i protesty uznalibyśmy za przejaw anarchii. Dziś mamy dla nich więcej wyrozumiałości. W obecnym sezonie chcemy poprzez nasze działania artystyczne zapytać o różne formy buntu - począwszy od apokaliptycznych przeczuć i buntu jako niezbywalnego elementu egzystencji, a skończywszy na publicystycznie i doraźnie wręcz rozumianych, przejawach obywatelskiego nieposłuszeństwa - tłumaczył założenia cyklu Łysak.

Premiera "Wszystkich świętych" odbędzie się w piątek, 13 kwietnia. Pozostałe dwa spektakle, dopełniające cykl "Oburzeni" i tworzone na podstawie tekstów stworzonych specjalnie dla bydgoskiej sceny, pokazane zostaną w czerwcu.