Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 24 kwietnia w Studiu 1 Telewizji Polskiej i była transmitowana na antenie TVP Kultura. Wydarzenie uświetnił koncert Mary Komasa z zespołem. Był to pierwszy koncert w Polsce tej wyjątkowej artystki mieszkającej i tworzącej aktualnie w Berlinie. Gwarancje Kultury zostały wręczone po raz siódmy. Tradycyjnie w rocznicę powstania TVP Kultura.

Reklama

Zależy nam, aby urodziny TVP Kultura były nie tylko świętem naszej stacji, ale przede wszystkim świętem twórców, a także wszystkich tych osób, które wywierają istotny wpływ na kształt współczesnej polskiej kultury: od artystów, poprzez menedżerów i animatorów stojących za najważniejszymi wydarzeniami artystycznymi, po ich odbiorców i komentatorów – podkreśla Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura.

Wychodząc z tego założenia, redakcja TVP Kultura postanowiła w tym roku poszerzyć formułę Gwarancji Kultury o nowe kategorie: „Menedżer kultury” i „Wydarzenie w sieci”.

Pierwsza z nich dedykowana jest wszystkim tym osobom, które w ogromnym stopniu współtworzą i animują życie artystyczne, prezentując, promując i przyczyniając się do sukcesów wielu polskich twórców, a równocześnie zwykle pozostają w cieniu, na drugim planie i rzadko bywają nagradzani, mimo iż ich rola kulturotwórcza jest nie do przecenienia.

Nagroda w kategorii „Wydarzenie w sieci” to ukłon w stronę obiorców kultury, wśród których internauci stanowią nowe zjawisko i nową siłę, która potrafi nie tylko wyznaczać współczesne trendy w kulturze, ale także skutecznie wpływać na formy i sposoby dystrybucji dóbr kultury.

Reklama

Siły tego zjawiska nie sposób zignorować ani też przejść obok niego przejść obojętnie. Nie sposób również nie zauważyć, że sieć internetowa jako narzędzie budowania ruchu społecznego wywiera istotny wpływ na kształt współczesnej kultury – mówi Katarzyna Janowska.

Reklama

Zbliżone przesłanki stały za decyzją o przyznaniu Supergwarancji Danucie Wałęsie w kategorii Wydarzenie Roku. – Jej książka „Marzenia i tajemnice” spotkała się z bardzo żywym odbiorem czytelników, stała się przyczynkiem do dyskusji o drugoplanowych bohaterach naszej najnowszej historii, a także zróżnicowanych rolach społecznych, jakie stają się udziałem kobiet” – czytamy w uzasadnieniu kapituły.

Oto wszyscy laureaci Gwarancji Kultury 2012:

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii LITERATURA

Andrzej Stasiuk
Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Za zbiór opowiadań „Grochów”, książkę o losie i czasie, który dla każdego jest dokładnie odmierzony. Za niezwykły język – jego plastyczność i precyzję. Za literacką próbę przypomnienia, że śmierć jest częścią życia.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii MUZYKA (JAZZ, ROCK i inne)

Ballady i Romanse
Duet muzyczny Barbary i Zuzanny Wrońskich. Za inspirowany m.in. twórczością Czesława Miłosza album „Zapomnij”, który pokazuje, jak nowocześnie i oryginalnie wykonywać poezję śpiewaną.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii MUZYKA POWAŻNA

Aleksandra Kurzak
Śpiewaczka operowa. Za mistrzostwo wokalne i repertuar różnorodny stylistycznie utrwalony na płycie „Gioia” – płycie nagranej po raz pierwszy przez polską śpiewaczkę dla Decca, najbardziej prestiżowej wytwórni fonograficznej na świecie.


Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii FILM

„Kołysanka z Phnom Penh”
Paweł Kloc
Reżyser i producent. Za najwybitniejszy polski pełnometrażowy dokument ostatnich lat. Za bezkompromisowość artystyczną i sukces realizacyjny mimo braku wsparcia finansowego ze strony branży filmowej. Za odwagę podróży do jądra ciemności.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii TEATR

Janusz Opryński
Reżyser teatralny. Za znakomitą adaptację „Braci Karamazow” w Teatrze Provisorium w Lublinie – przedstawienie, które przywołuje „przeklęte problemy” Dostojewskiego, by skonfrontować je z wiarą i niewiarą współczesnego widza.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii SZTUKI WIZUALNE

Anda Rottenberg
Znawczyni sztuki, kuratorka wielu wystaw. Za berlińską ekspozycję „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” – pierwszą wystawę obrazującą historię ostatniego tysiąclecia polsko-niemieckiego sąsiedztwa.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii MENEDŻER KULTURY

Artur Rojek
za OFF Festival w Katowicach
Za OFFensywne myślenie i stworzenie imprezy muzycznej, podczas której niezrażony trudnościami od lat prezentuje najciekawsze zespoły i wydarzenia z muzycznego offu.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii WYDARZENIE W SIECI

Projekt Warszawiak oraz twórcy teledysku „Nie ma cwaniaka na warszawiaka”, Krzysztof Skonieczny i Marcin Starzecki
Muzyczny hołd złożony ulicznym artystom przez Łukasza Garlickiego i spółkę (Projekt Warszawiak) oraz twórców teledysku „Nie ma cwaniaka na warszawiaka” Krzysztofa Skoniecznego i Marcina Starzeckiego. Za stworzenie największego hitu muzycznego polskiego Internetu roku 2011, umiejętnie łączącego warszawskie tradycje z nowoczesną technologią.

NAGRODA SPECJALNA – SUPERGWARANCJA WYDARZENIE ROKU

Danuta Wałęsa za książkę „Marzenia i tajemnice”
która spotkała się z żywym odbiorem czytelników i stała się inspiracją do dyskusji o drugoplanowych bohaterach naszej najnowszej historii, a także o roli i miejscu kobiet w życiu społecznym.