W ramach Gliwickich Spotkań Teatralnych zaprezentowanych zostanie jedenaście spektakli teatralnych z całego kraju, oraz dwa spektakle plenerowe.

Jak poinformował Gliwicki Teatr Muzyczny tegoroczne spotkania zainaugurują "Zaklęte rewiry" Teatru Konsekwentnego i Teatru Studio z Warszawy - głośny stołeczny spektakl będący adaptacją powieści Henryka Worcella. Atutem przedstawienia jest m.in. pomysłowa scenografia, dzięki której widzowie "poczują się jak goście restauracji".

W programie znalazły się m.in.: spektakl "Po drodze do Madison" Roberta Jamesa Wallera w reżyserii Grzegorza Warchoła, zrealizowany w warszawskim Teatrze 6. Piętro. W opowieści o niezwykłej miłości pary dojrzałych ludzi obok Daniela Olbrychskiego będzie można także zobaczyć Dorotę Segdę.

Równie gwiazdorską obsadą może się pochwalić "Pan Jowialski" Teatru Polonia w Warszawie. W wyreżyserowanym przez Annę Polony i Józefa Opalskiego spektaklu zagrają m.in. Krystyna Janda i Marian Opania.

Klasyczny repertuar będą w tym roku reprezentowały spektakle "Bracia Karamazow" Teatru Provisorium z Lublina oraz "Hamlet" Teatru im. Żeromskiego z Kielc.

Gościem gliwickiego festiwalu będzie także zespół Teatru Ósmego Dnia z Poznania, który pokaże spektakl "Osadzeni. Młyńska 1" będący rezultatem współpracy z poznańskim aresztem śledczym.

XXIII edycję Gliwickich Spotkań Teatralnych zamknie przedstawienie "Shitz" Hanocha Levina Teatru Ateneum z Warszawy w reżyserii Artura Tyszkiewicza, w którym wystąpi Wiktor Zborowski.

Spektakle będą prezentowane na kilku scenach - Ruiny Teatru Victoria, Scena GTM przy Nowym Świecie, Scena Bajka - Kino Amok.

Z kolei w plenerze (Plac Krakowski i Plac Chopina) pokazane zostaną "Salto Mortale" Teatru Strefa Ciszy z Poznania i "Zazracny divadelny automat" Teatru Tatro ze Słowacji.

Gliwickie Spotkania Teatralne potrwają do 20 maja.